Avatar uživatele
Pokročilý

Kolektivní vina nebolí? A existuje vůbec?

A dá se trest rovnoměrně a spravedlivě rozdělit mezi více lidí? Nebo bude vždy někdo, kdo to odnese za všechny? Dekuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ale bolí. Zvlášť když je někdo z kolektivu potrestán neprávem. Bohužel když se někdo nepřizná, bývá i trest kolektivní. Když nechce, nebo nemůže práskat, je podle této "logiky" taky vinen.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kolektivní vina je nesprávná. Když se nepodaří najít viníka, potrestaná je celá skupina. Typický příklad ze školních lavic.

Příklady:

1. U nás třeba za atentát na Heydricha byly vypáleny Lidice, protože vznikla domněnka, že pachatel je z Lidic.

2. Hodně se tento princip uplatńoval v SSSR v době stalinismu, kde se individuální viník nehledal.

3. I zde na Odpovědích se objeví otázka - Proč všichni nenávidí toho a toho, proč všichni dělají to a to. Je to podsouvání názorů, tedy i jakési přidělování "kolektivní viny", i když jde spíš o manipulaci.
-----

Neříká se, že když se kácí les, padají třísky? Ale i zapíchnutá tříska bolí, stejně jako každá nespravedlnost, tedy i u kolektivní viny.

-----
Něco v odkazu

"Je to velmi starý princip, který je podložen starozákonním pojetím kolektivní odpovědnosti a jejího odčinění obětí jednotlivce (tzv. "dědičný hřích"). Kolektivní ručení bylo obvyklé i v některých orientálních společnostech, např. v ruských občinách.

V právu je použití kolektivní viny obecně vyloučeno, uplatňuje se však v celé řadě individuálních právních institutů: " atd.

https://iuridictum.pecina.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Kolektívna vina bolí, hlavne ak je nespravodlivá.
Otázka, či vôbec existuje kolektívna vina je smiešne naivná. Stačí ak si prejdete spätne zopár strán Odpovedi.cz, a uvidíte, koľkí z "účastníkov zájazdu" tu priam srší plamene kolektívnej viny, či už z rasových, národnostných , alebo politických dôvodov (joj. tu nie je žiadna rasová diskriminácia, to sa len poukazuje na ľudí inej farby kože, inej národnosti, politického zmýšľania v odraze krivého zrkadla),

Napríklad humorne naivná otázka https://www.odpovedi.cz/…
to ich vidieť len ako celok a nemastne-neslané-oškvarky, bez ľudských vlastností?


Avatar uživatele
Stříbrný

Když se nikdo nepřizná, kdo rozbil okno, ponese následky celá třída. Všichni platí, všichni jsou po škole. Asi známe všichni. Za války schovávali lidé ve vesnici partyzány, když se nikdo nepřiznal, byla vypálena celá vesnice. Nebo během bitvy na Bílé hoře nejdéle bojoval pluk Moravský.
Mohl bych najít další příklady kde je určitá skupina, národ chválen nebo haněn, ale za vším je třeba vidět konkrétní lidi s jejich slabostmi a ideály.


Avatar uživatele
Bronzový

Pro doplnění něco z bible, i když to možná není úplně přesně na co se ptáte: Adam a Eva zhřešili a všichni lidé trpí následky.\\ Kristus jediný spravedlivý ospravedlňuje mnohé.\\ Kdyby se v Sodomě našlo jen několik málo spravedlivých, nebyla by na Abrahámovo naléhání zničena.\\ Abraham se líbil Bohu a z jeho potomstva byl Ježíš Kristus.\\ Bůh pamatuje na zlo spáchané předky do třetího pokolení, ale na dobro po mnoho pokolení.\\
Přes to všechno je v bibli jasně řečeno, že každý se bude zodpovídat sám za sebe. Výše uvedené je pouze jako doplněk k dobrému n. zlému.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Anikitos

Záleží na hierarchii, na specifičtějším druhu společnosti, okolnostech, množství viníků a na typu prohřešku/zločinu.
Příklady ze školních lavic jsou značně nepřesné...

Pokud byl třeba někdo zlyčován a účatnilo se této lůze tisíce osob, tak nebude potrestán nikdo...

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2644
Zlatý ivzez 1536
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 726
Zlatý led 667
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 518
Zlatý marci1 513
Zlatý Kepler 500
Zlatý annas 462

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.