davidstar

Klec nehledá ptáka. Pták nehledá klec. Proč je tedy tolik ptáků v klecích?

Neuvedl jste autora tohoto citátu a zdroj. To je porušením pravidel.

Nejlepší odpověď
annas

„Klec nehledá ptáka. Pták nehledá klec. Proč je tedy tolik ptáků v klecích?“
Otto František BABLER

Jde o přenesený význam, nad slovy byste se měl zamyslet sám, můžete to vidět jinak.

Autor žil v minulém století, narodil se začátkem 20.století, zemřel v r. 1984. Takže jeho názory na svět se vyvíjely za jiných podmínek. Poznáte z jeho životopisu.

1. Pro ptáka je klec vězením, sám ji nehledá, ztratil by svobodu.

Co je klecí pro člověka? Může to být např. klec manželství, klec nesvobody, klec války či socialismu atd. S tím se autor setkal. Tedy jde o něco tísnivého, děsivého, omezení volnosti člověka , pocit strachu atd.

2. Proto pták klec sám nehledá. Lidé ano Často vstupovali do manželství na základě dohody mezi rodiči, rodičů, bez lásky, kvůli majetku. Manželství se pro ně , zvlášť pro dívky, stalo klecí,, byly nešťastné,, tvrdě musely pracovat atd., ze svazku nebylo úniku.

Nebo politické procesy, kdy tzv. viníci skončili ve vězení,,nakonec l pod gilotinou.

3. Proč tedy lidé do „manželské klece“ spěchají? Je to jejich naděje na jiný lepší život, věří, že se budou mít líp, i když často chybí láska. Mnozí si na klec zvyknou. Přece naděje umírá poslední.

Další odpovědi
Kepler

Mě by spíš zajímalo, proč ptáky drží po tmě a v dusném prostředí, jsou vystavení příšerným plynovým útokům a nesmí navštívit jiná hnízdečka. TO jsou skuteční mučedníci!

Mc Merkurion

… měl jsi se zeptat autora:

  • Otto František Babler , původním jménem Otto Franjo Babler, byl český překladatel, spisovatel, básník, literární historik, knihovník, kulturní publicista a polyglot.

„Klec nehledá ptáka. Pták nehledá klec. Proč je tedy tolik ptáků v klecích?“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/52199-otto-frantisek-babler-klec-nehleda-ptaka-ptak-nehleda-klec-proc-je-ted/
Zdroj: https://citaty­.net/autori/ot­to-frantisek-babler/

TechLili

Protože je tam tyrani rodu homo sapiens drží proti jejich vůli.

Drap

Kde jsi vzal to moudro? Jistě to bylo myšleno obrazně.

EKSOT123

Zdaleka nejvíc ptáků v klecích je druhu Gallus gallus. Jedním z důvodů jsou preference zákazníků, kteří kupují vejce jejichž číslo začíná trojkou. jednou jsem takový chov navštívil, to by měl absolvovat každý. Školáci a podniky jezdí na exkurze po všech čertech…, otázka je, jestli by chovy, nebo i spotřebitelé měli o takové exkurze zájem.
https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=klecov%C3%BD+ch­ov+slepic