Když vás někdo pošle do Paďous,kam si to namíříte?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímá-li vás víc …

Paďous – . nevrlý člověk, mrzout.
Paďousy – obecné pojmenování pro znetvořené jméno místa, nepěkného, vzdáleného, neexistujícího – obyč. ve spoj. jít do Paďous při odmítání někoho.

Paďousy je spíše hanlivé označení historicky starší části Sezimova Ústí, někde nepříliš daleko od soutoku Kozského potoka a Lužnice, kde se nachází vila Edvarda Beneše a kde je taky převážná většina tamních archeologických nalezišť z 15.století („české Pompeje“). Název Paďousy vznikl z původního názvu Poděhusy — Podě(v)úsy pro stará zmizelá osídlení nebo později pro osídlení nová, vzniklá na místech osídlení dřívějších. Rčení "jdi do Paďousů = původně ‚jdi do vesnice, která se ztratila (někam poděla).

Jdi do Paďous – jdi někam daleko, jdi pryč.

Různé zdroje a etymologický slovník

Další odpovědi
hanulka11

Paďousy jsou u Sezimova Ústí- tak snad bych tam trefila – no pěšky sice pěkná procházka- ale proč ne?

Drap

V životě jsem to v tomto spojení neslyšel. U nás na Moravě se to zřejmě nepoužívá.

01Ricco

Je to starý název pro Sezimovo Ústí 1.

jmhad

zpravidla do pr…

anonym

Ad Bohemica, už jsi dosáhla 2 stupňů – bronzu a právě čtvrtletního jubilea, takže otázky dobré, jen jsi stále nedokázala postřehnout, že patří do sekce věda, rubrika jazyky.
( Inspiruj se od annas, ta si vhodné zařazení těchto témat ověřovala u admini už v prvopočátcích.)

anonym

Díky za upozornění-ani jsem nevěděla,že je to „už“ čtvrt roku.Budu se snažit polepšit.