df

Když spojím modrou barvu s modrou barvou, kolik barev budu mít?

Platí že 1+1=1?

Nejlepší odpověď
elkon

Jestli nejsi dement, tak to víš i bez dotazu.

Další odpovědi
Tonda Káňa

Proč o tobě Filip84 nepíše, že patříš na psychinu, když o Rokiovi a Jirkovi ano? Musíš být více nenápadný, takhle je okatý, že je to tvůj druhý účet.

Jinak na tu psychiku samozřejmě patříš…

annas

Vnímat budete modrou barvu, pokud se přesně obě barvy překrývají, případně smíchají,. Pokud ne, tak uvidíte rozdíl mezi 2 modrými barvami.

Není to jednoznačné.

Filip84

Pokud je spojíš, půjde o konjunkci.

Je to věc logiky: převedeš-li číslo jedna do bitové hodnoty, je to 110001. Bitová konjunkce vrací hodnotu, jejíž n-tý bit je logickou konjunkcí n-tého bitu prvního operandu a n-tého bitu druhého operandu; hodnotou konjunkce je pravda.

Půjde-li, tedy, o 1&1, tj. o 110001 1001­10 110001, kde A=1 i B=1, pak AˆB=1, a protože A=B, můžeš to zapsat také tak, že AˆA=1, nebo BˆB=1.

Eo ipso, neplatí, že 1+1=1, ale že 1ˆ1=1.

Abys je mohl sčítat, musel bys jim přiřadit hodnotu. Je to to samé, jako bys se ptal, když sečteš „roky“ s „roky“, kolik roků dostaneš? Nebo když sečteš letopočet s letopočtem, kolik roků dostaneš? Nemůžeš sečíst „roky“, protože pojmu „roky“ nelze přiřadit číselnou hodnotu – je vágní, neurčitý. Musíš definovat jednotku pojmu „roky“, zde – typicky – 1 rok. A pak, máš-li jeden rok a sečteš ho s jedním (druhým) rokem, dostaneš dva roky: 1+1=2. Konjunkcí jednoho roku a jednoho (druhého) roku získáš jeden rok, protože je pravda, že jeden rok je (jako) jeden rok, tedy 1ˆ1=1.

Samotnou „modrou a modrou barvu“ sčítat nemůžeš, protože „modrá“ je vlastnost, není to hodnota. Modrou máš oblohu a modrou máš vodu. Pokud provedeš konjunkci, pak modrá obloha bude hodnota A (1) a modrá voda hodnota B (0) – voda je něco jiného, než obloha, arciť je také modrá. Pak AˆB=0, nebo 1ˆ0=0.

Budeš-li však modrou oblohu považovat za A a modrou vodu za B, přičemž hodnotu přiřadíš barvě – modrá 1, zelená 0, například, pak bude výsledek 1ˆ1=1, AˆB=0, 1+1=2, protože máš modrou ve vodě AND máš modrou na obloze, pravdou je, že jsou obě modré (konjunkce), výsledek, tedy, bude 1. Avšak máš modrou oblohu AND modrou vodu, pravda je, že obloha není vodou a voda není oblohou (konjunkce), výsledek, tedy, bude 0.

Přiřadil-li jsi však hodnotu pouze pojmu „modrý/á“, pak máš jednu modrou vodu PLUS jednu modrou oblohu; voda a obloha nejsou hodnotou – jsou tedy irrelevantní, proto 1+1=2.

E contrario, přiřadíš-li hodnotu pouze vodě a obloze, pak musíš přiřadit hodnotu každé vlastnosti zvlášť, protože jsou odlišné, chceš-li sčítat. Bude-li mít voda hodnotu A a obloha hodnotu B, pak sčítáš A+0=1A a B+0=1B. Konjunkce je AˆB=0, logicky. Nebo BˆA=0, a také AˆB=BˆA. Převedeno do čísel to bude 1+0=1 a 0+1=1 – máš dvě odlišné hodnoty, každou po jednom „kusu“.

Šlo by to dále rozvádět, přiřadit hodnotu každé vlastnosti a dostat se do rovnic…

df

Filip84: teď děláš přesně to, co vadí na tobě zjentkovi. Já, když něco vysvětluji a argumentuji, tak to každý člověk pochopí. Pravda musí být jednoduchá a snadno pochopitelná. Pokud to nepochopí každý člověk, znamená, že to neumíš vysvětlit a popsat. Ty máš formulky a vzorečky aplikované v abstraktu. Ok. Jestli ale chceš přesvědčit o pravdě, tak musíš to, co tvrdíš, dokázat vysvětlit na jednoduchých argumentech a příkladech. Jednoduché pravdy se dají sdělit pár slovy

Filip84

df: Co vadí zjentekovi je mi úplně u prdele! 😅

Nemám potřebu někoho přesvědčovat – každý svého ne/štěstí strůjcem. A, ano: nejsem učitel! 😅

Neexistuje způsob, od určité úrovně toho nebo onoho oboru, jak ho popsat, aby ho pochopil každý. Je to utopie! 😅

df

Filip84: teď popiš místo dvou modrých jednu modrou a jednu žlutou

Filip84

df: Co je hodnotou?

Barva? Ok: pak modrá barva i žlutá barva jsou barva. Můžeš, tedy, i sčítat: 1+1=2, máš dvě jednotky barvy.

Můžeš použít i konjunkci, kde pravdou bude barva: žlutá je barva, modrá je barva. 1ˆ1=1.

Barva (odstín) barvy? Pak můžeš sčítat zvlášť žlutou barvu a zvlášť modrou barvu. Budeš-li sčítat žlutou barvu, bude to 0+1=1, budeš-li sčítat modrou barvu, pak 1+0=1.

Konjunkce je, pro žlutou barvu, 0ˆ1=0, pro modrou barvu 1ˆ0=1.

Filip84

Erratum: poslední vzoreček, v posledním odstavci „Konjunkce je…“ je: 1ˆ0=0.

Filip84

Dunningův – Krugerův effekt in praxis: já opravdu nejsem mathematicus, rozhodně to není můj interess. Ti, co se za mathematiky považují, jsou přesvědčeni, že jsi pacient s hlavou a dement. 🙈 Přitom ví úplný hovno!: otázka je zadána logicky a správně: ptáš se na spojení, ergo na konjunkci. Kdyby znali „nenáviděnou“ astrologii, věděli by, o co jde! 🤓🙄🤧

df

El🐴: bílá, modrá, červená, žlutá, zelená. Kolik barev jsem vyjmenoval?

df

El🐴: jestli nejsi dement, tak odpověz na otázky. Platí, že 1+1=1?
Kolik barev získám?

elkon

To není matika, ale chemie.

df

El🐴: tím chceš říct, že matematika se nedá aplikovat všude? Že je to pavěda

df

El🐴: takže u barev nelze použít počty, protože spadají do chemie? Hm. To je argument, za který by se nemusel stydět ani Einstein

Tonda Káňa

Ti fakt jebe či co? Není ten tvůj mozek už menší než tvůj pták?