Avatar uživatele
anonym

Když se řekne:„Nech to koňovi, ten má větší hlavu.“ Myslí se tím bývalá konírna ve Valdštejnském paláci?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, gagaga před 3898 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Do tohoto úsloví se promítlo soužití člověka s koněm. Jinak metaforické vyjádření.

Nech to koňovi, má větší hlavu. Věřilo se, že velká hlava rodí velké myšlenky. Když něco nestačím či nemohu vyřešit, je třeba, aby mně někdo jiný pomohl.

Koně nezajímá, jaký má člověk postavení, ale jaký je, jaký má k němu vztah. Silou mnoho nikdo nezmůže, Pokud se kůň rozhodne, že neudělá ani krok, skutečně ho neudělá, dokud hoo smyslu toho kroku člověk nepřesvědčí.

Takže přeneseně. Sám si nemohu pomoct, obrátím se např. na nějaký úřad, na „koně“, který má pravomoc, může tedy udělat víc než já, třeba rozhodnout v můj prospěch. Jenže neučíiní správné rozhodnutí, pokud ho nepřesvědčíme. I když v posledních letech, bohužel, třeba úplatkem.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pájo

Nevím, proč by mělo.
Je tím obecně myšleno: „neřeš to, nechej to plavat“ a tak podobně…
(to = cokoli, jakýkoli problém)
Doplňuji:
…ve smyslu teď to (stejně) nevyřešíš, nevymyslíš nebo rovnou ve smyslu neřeš to a nechej se překvapit…

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek