Gestas

Když se Jan Palach upálil, měl už úspěšně složené všechny zkoušky?

Odpovědi
autacek

Pravděpodobně neměl a co se týká předpokladů ke studiu, ty jak v nedávno uvedeném filmu zaznělo, byly též jen zbožným přáním (němčinu i latinu se slíbil doučit). Navíc není nějak jasné, proč se chtěl nejprve živit ekomomií a pak mění školu, aby jej živily myšlenky. Z literárních ani piblicistických děl se toho ale asi též mnoho nedochovalo. Trochu to na mne působí tak, že se mu v tehdejším režimu vedlo nad poměry dobře. Možnost studovat vysokou školu a dokonce v II. ročníku přejít úplně jinam, cestovat po světě, nejen do zemí východního bloku ale i na západ (Francie), zajisté vydařený milostný vztah a najednou se stalo, co se stalo. Dokonce v jeho dopise na rozloučenou (snad) nenajdeme ani zmínku o sovětských vojskách, pouze požadavek, který se domnívám se, ani při nejlepší vůli, nedal v uvedené lhůtě splnit a ani jeho splnění by neodvrátilo sebevražedný čin, ke kterému se odhodlal.