Rokio

Když říkám záměrně nějaký výrok, který si myslím, že je nepravdivý, ale pak se ukáže, že je to pravda, jsem lhář?

příklad: Pokud třeba někomu něco udělám (dám někomu facku) a ta osoba posléze omdlí a asi po hodině se probere v době, kdy policii říkám, že jsem danému člověku dal jenom pohlavek a nijak jsem dané osobě neublížil (kromě morální újmy), jsem lhář?

poznámka: Omlouvám se za špatně zvolený případ, ale lepší mě nenapadl.

Odpovědi
luckykubrt

Ano, v tomo případě jsem lhář.

Bez ohledu na tom jestli ta osoba omdlí nebo ne jsi lhář, protože i daní facky je ublížení na zdraví. ☹ Nebo pokud někomu záměrně lžeš, aby jsi se obohatil na cizí účet i kdyby se to později ukázalo jako pravdivé. Něco jiného by bylo pokud jsi špatně informovaný o dané situaci nebo později dojde ke změně faktu. Jako příklad může být výsledek ve sportu, kdy naši vyhrávají, ale posléze by to druhá strana otočila. V tomto případě by se jednalo o omyl, mylnou informaci. 🙂

gecco

jiná odpověď

Máš zvláštní způsob uvažování…
😉
Lhář je, podle mne, ten, kdo úmyslně uvede jiného v omyl – byt by se, posléze, onen omyl ukázal pravdou…
Jde o úmysl …

annas

jiná odpověď

Těžko se dá takto uvažovat. Jde o dva pohledy

Pravdivost slov a pravdivost jednání. Dvě různé skutečnosti. Slova a čin.

Příklad. Vy jste dotyčnému ublížil, pokud facka ovlivnila mdlobu, ublížil jste mu na zdraví .

Je rozdíl ,mezi fackou a pohlavkem. Tvrzení, že jste mu dal pohlavek, není pravdivé, slova se neshodují se skutečností. Zkreslená pravda.

Pokud užíváte hyperbolu, že někomu dáte facku, nemusíte uskutečnit. Vaše tvrzení je pravdivé, ale čin jste neuskutečnil, takže z toho pohledu je nepravdivé.

Činy jsou mocnější než slova.

Drap

jiná odpověď

Lhář zřejmě ne, ale nejsi normální. Normální lide argumentují a nefackují na počkání.

ivzez

jiná odpověď

Opravdu nešťastně zvolený příklad.
Na otázku nelze odpovědět.