Rokio

Když řeknu, že je hezké počasí, a opravdu je pěkně, jedná se o subjektivní, nebo objektivní názor?

Co když je 20 stupňů Celsia, je lehce pod mrakem a fouká lehký větřík a řeknu, že je hezké počasí, není to pak objektivní názor, protože můj názor se shoduje se skutečností? Nebo je to subjektivní názor, protože je to jen můj pocit, i když se to se skutečností shoduje?

Je to tedy subjektivní, nebo objektivní názor?

Nejlepší odpověď
annas

Je to váš subjektivní názor, protože pro někoho je 20 stupňů Celsia málo, aby bylo pěkné počasí, zvláště když je s větrem. Názor záleží na vás, kde měříte, v jaké výšce atd.

To, že je 20 stupňů Celsia, je objektivní skutečnost ve vaší blízkosti, vidíte na teploměru.

Ale formulace, zda je teplo, zda jsou mraky atd. je také subjektivní, vyjádření meteorologa – neplatí všude, přesně na vašem mísstě, ale obecně.

Co na to říkají odborníci.?

"Předpověď počasí se v podstatě skládá ze dvou složek.

  1. Z objektivní složky, která je také předmětem numerické předpovědi, a její výsledky jsou zobrazeny na synoptických mapách.
  2. Druhou část tvoří slovní formulace předpovědi, kterou na základě těchto map formuluje meteorolog.

Proto předpovědní mapy jsou i dnes hlavním cílem objektivní předpovědi.i"
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103150815­86-turbulence/212411058­140025/6128-historie-pocetni-predpovedi-pocasi/předpovědi.

Další odpovědi
Drap

Je to tvůj subjektivní názor v jistý čas na určitém místě. Jiný to může posuzovat jinak, být v jiné lokalitě a vše může vypadat úplně jinak.

Kelt

Někdy prší a já jsem spokojený, jindy prší a říkám, že je škaredě. Stejné je to s tím hezkým dnem. Nezáleží jak je, ale jak ten den prožiji. Pak řeknu, že byl pěkný den. Takže je to subjektivní názor.

Edison

Je to jednoznačně subjektivní názor. Objektivně nelze určit, jestli je pěkně. Objektivně lze jen říct, že obloha je bez mraků, teplota je 25 st, vlhkost 60%, vítr 1m/s z 270 st. K tomu je nutné přesně určit místo a čas měření. To je objektivní zjištění.