taborsky

Když o někom prohlásím: „Je to vůl.“, jak se chová?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si pročíst, proč výraz vůl vznikl jako nadávka.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3464

Původně šlo o neohrabaného mladého člověka. Mladý vůl se nazýval holan,. Nadávka pro mladého člověka zněla – holan, pro starého pak vůl. starý vůl dělá ze sebe holana.

Vole, se oslovovali W + V – můžete si přečíst vysvětlení.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajimalo-by-me-od-kdy-zhruba-ktereho-roku-se-u-nas-rika-ty-vole-muj-nazor-sedesata

Užívá se nejen jako nadávka , ale i konstatování. To slovo se používá často jako vata, parazitování, protože slyším, že i dívka je vůl.

http://www.svet­.czsk.net/clan­ky/publicisti­ka/volovanie.html
--

Nedá se tedy přesně říct, kdo je podle vás vůl, používá se v různém kontextu, tehdy, když se něco někomu na jiném nelíbí apod.

Vlastnosti zvířete se přenášejí na člověka,. i když často neoprávněně. a nevhodně..

Další odpovědi
aliendrone

Chová se pochopitelně přesně tak, jak si ty představuješ, že se vůl chová. Jinak bys ho asi takto neoznačil, pokud tedy netrpíš nějakou poruchou osobnosti. ;) :D (Což se skutečným chováním vola NEMUSÍ mít nic společného!) :)

Drap

Kdo? Ten vůl? Nelze takto jednoznačně určit, záleží i na prostředí a komunitě v které to proneseš. Nadávání komukoli se nepovažuje za vhodné, spíše za neslušné chování. Něco jiného je když to řekneš mezi kamarády a něco jiného, když to prohlásíš o někom v parlamentu/zde by ti už mohlo být i na trestní stíhání/. Nehledě k tomu, že v některých případech můžeš tímto hrubě urážet toho vola. Zvířata mají přece také svá práva.

zjentek

Apatický, otupělý, „bez koulí“, dle čínskýho horoskopu nejčastěji ve znamení buvola!

klumprt

Jan Werich to definoval takto:

„Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“

anonym

pokud o někom prohlásíš, že je vůl, tak tím dáváš najevo pouze to, že jím nejspíš i ty sám, protože se nejapně snižuješ k osobním invektivám, nadávkám.