mandat

Když je v ČR maximální povolená rychlost pro autobusy 80km/h, proč má většina autobusů omezení rychlosti na 100 km/h??

Kamiony také mohou jezdit max 80, a na tuto rychlost mají také omezení .

Odpovědi
magorvkleci

prosím?

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
§ 18 Rychlost jízdy
(3) Řidič … autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km.h-1; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km.h-1.

lukas.zmizik

jsi malinko na omylu…
u nás je povolena rychlost pro autobusy 130 km/h … ovšem až na vyjímky se autobusy vyrábí s konstrukční rychlostí 100km/h, proto mohou jezdit maximálně touto rychlostí a takto mají nastaven i omezovač
Doplňuji:
to v Maďarsku je rychlost pro autobusy pouze 80 km/h… v Německu, kdo chce s busem jezdit 100 km/h, musí mít zvlášť udělanou technickou prohlédku podle nějaké jejich TÜV normy, která se dělá i u nás, a to tak, že za cca 7500 Kč přijede pán z Prahy na místo, kde je autobus na STK, umístí kulaté razítko, vylepí nálepku a zase odjede…

RedBox

Protože autobusy mají nejvyšší povolenou rychlost dle zákona 90km/h mimo obec a 130km/h na dálnici. Samozřejmě toto je podřízeno maximální konstrukční rychlostí autobusu, která je jak píšeš, často 100km/h. Takže, přestože dle zákona může autobus jet po dálnici 130km/h, touto rychlostí jet nesmí, protože je homologovaný na 100km/h.

Hamon

Protože nikdy nemůžeš vědět co si zákonodárce vymyslí zítra.

zzzzz

Protože třeba v zahraničí může být pro autobus stanovená vyšší rychlost.

zzzzz

magorvkleci autobus má takovou krabičku, říká se jí tachograf, do ní se dává karta a na tu se zapisuje jízda a rychlost. Rychlost má omezenou, po dálnici jet 130 nemůže.

Jinak super nik 🙂

lukas.zmizik

to sice nemůže, ale né proto, že má tachograf, ale proto, že má konstrukční rychlost 100 km/h …existuje pár vyjímek – třeba sem to viděl na požárnické verzi – a ten v pohodě 130 může:)