Gestas

Když jede protestant na „bohoslužbu“ autem a zrovna se vysluhuje „Večeře Páně“, musí se napít vína?

Nejlepší odpověď
annas

"Reformační zavedení přijímání kalicha při Večeři Páně způsobilo velkou nesnáz křesťanům, pro něž je problémem kontakt s alkoholem.

Nezamýšlený, ale nepříjemný vedlejší efekt reformace, která chtěla být věrná evangelijnímu ustanovení.

Nakonec ani římským katolíkům nic v jejich církevním právu nebrání slavit Večeři Páně (a takto ji také nazývat, i když se koná po ránu) podobojí, a dostávat se do podobných nesnází jako evangelíci, nepodobných ovšem v otázce metafyzické povahy chleba a vína.

V „konzervativním“ Česku je k tomu může povzbudit kněz Václav Vacek svou knihou „Pozvání k Večeři Páně“ (2008) – bez ohledu na to, že nám samým některé jeho argumenty připadají povrchní: „Škoda, že zůstáváme většinou jen u jídla a tvrdíme, že pití není důležité. Nepodceňujme Ježíše a neopravujme jej" (str. 54).

„Pádnějším argumentem je, že Ježíšovo ustanovení Večeře Páně, jak je dochováno v evangeliích, vyrůstá ze židovských tradic – a do nich také patřilo liturgické užívání vína, kvašené vinné šťávy (jajin) (srv. např. Lv 23,5), která Ježíšovým ustanovením dostává novou symbolickou hodnotu. “

Řeší se to takto – kdo může – srk vína, kdo ne, tak srkne moštu.

"Části účastníků podáván kalich s vínem a části kalich s hroznovým moštem, vineou apod.

V evangelické cizině jsou známy další možnosti: konání zvláštních bohoslužeb pro „ohrožené alkoholem“ nebo střídání bohoslužeb s kvašeným a nekvašeným vínem.

A třetí možností je zcela nealkoholická Večeře Páně, kterou jsem ještě nezažil, i když v cizinách jsem o ní slyšel."

Jiří Hoblík
http://www.svo­bodne.estranky­.cz/clanky/duchov­ni-praxe/nealkoholicky-zvlastni-kruh-pri-veceri-pane-.html

Další odpovědi
Nuk nuk

Když jede protestant na bohoslužbu autem, tak se napít nemusí. Přesněji řečeno účast na večeři Páně není povinná, ale většina křesťanů se samozřejmě zúčastňuje, k nepřijímání by měl mít spíše zvláštní důvody, nejen to, že řídí.
Pak už platí to, co napsal Kepler. Při večeři Páně si každý jen lehce lokne vína a tak malé množství alkoholu se jednak velice rychle vstřebá (dá se říci, že dříve, než dotyčný opustí zdi modlitebny), a hlavně nijak neovlivní pozornost.

Jsou sbory a církve, které dokonce používají nealkoholickou hroznovou šťávu, kde tento problém není, ale v ČR to není moc běžné.

Kepler

Myslím, že se může napít bez obav. Ten jeden doušek se po čtvrthodině snad nijak neprojeví. Aspoň doufám, že při bohoslužbách se neslope víno jako u Dionýsovských slavnostech.

Nuk nuk

Annas: On si vždycky jenom „srkne“, protože ten kalich je určený pro více lidí, takže není vhodné, aby z kalicha pil jak žíznivá čára :) … navíc vypít víc než ten jeden lok je vlastně nebiblické. Znám dokonce lidi, kteří si jen tak symbolicky smočí rty.
Co se týče nealkoholické VP, dost často se používá u některých hodně konzervativních směrů, které alkohol striktně zapovídají a také třeba v církvích v Rusku a na Ukrajině, kde alkohol je symbolem světského stylu života. U nás to moc časté není.

annas

Nuk nuk,

přece jsem napsala, že si srkne.

Ostatní jsem převzala ze Svobodných protestantských stránek, takže se domnívám, že autor ví, co píše a navíc má uvedené další odkazy na zdroje.

Jako vždy vkládám odkazy pro možnost ověření informací.