Kryšpín

Kdy začal v Česku prodej mobilů a jak bylo pokryto signálem území republiky?

Bylo nutno běhat z chalupy ven, nebo na blízký kopec.

Odpovědi
JájsemRaibek

https://www.id­nes.cz/mobil/mo­bilni-operatori/pred-20-lety-si-ceskoslovensti-milionari-mohli-koupit-prvni-mobily.A110912_113­532_mob_opera­tori_apo
Koupě mobilu tehdy znamenala nemalou investici. První telefon v nabídce Eurotelu Nokia Talkman MD59 vyšel na neuvěřitelných 60 tisíc korun. Nebyl to přitom žádný „drobeček“, vážil 4,5 kilogramu. Telefony z osmdesátých let ale byly ještě mnohem těžší. Nemalé finance si vyžádal i samotný provoz telefonu. Tarif se 150 volnými minutami vyšel zákazníka na zhruba tři tisíce korun. Muselo se přitom platit nejen za odchozí, ale i příchozí telefonáty.
A jak to bylo se signálem? V roce 1991 Eurotel začínal se třemi základnovými stanicemi. Jedna byla umístěna na Žižkovské věži a pokrývala díky relativně nízké frekvenci téměř celé Střední Čechy. Další vysílač se nacházel v Praze 6 a třetí pokrýval Brno. S pokrýváním republiky se postupovalo pomalu, až v roce 1995 se mohli občané setkat se signálem na polovině území.

Edison

JájsemRaibek se mýlí… Mobily existovaly u nás už před revolucí: „Koncem sedmdesátých let se objevila mobilní síť dokonce i u nás! Tesla experimentálně uvedla do provozu síť AMR (automatizovaný městský radiotelefon)“

Ale určitě to chce prohledat více odkazů, zejména bych se podíval na systém NMT: "Mobilní pravěk

9/1991 Společnost Eurotel vstupuje na český trh.

9/1991 Eurotel rozjíždí mobilní síť NMT a začíná nabízet radiotelefony (název mobil se vžil později).

1994 Počet zákazníků využívajících mobilního telefonování je zhruba 27 500. Čísla jsou mobilům pevně přidělená, SIM karty zatím neexistují. Telefony slouží opravdu pouze k telefonování.

1995 Jen pro zajímavost – tarif Eurotelu se 150 volnými minutami stál 2 830 Kč. Poplatky se neplatily jen za příchozí, ale také za odchozí hovory. Mobil stál v průměru 35 000 Kč a vážil kolem 300 g. Za aktivaci jste zaplatili přes deset tisíc.

1995 Eurotel nabízí se svou sítí NMT pokrytí cca. 50% území. Více na: https://www.mo­bilmania.cz/clan­ky/mobilni-historie-milniky-ve-vyvoji-mobilni-komunikace/sc-3-a-1111658/defau­lt.aspx"

Zdroj: https://www.cnew­s.cz/jak-se-psala-historie-mobilnich-telefonu-ve-svete-i-u-nas/