Organa

Kdy vzniká iontová vazba?

Odpovědi
Kepler

Iontová vazba (heteropolární) je druh vnitromolekulární chemické vazby, která vzniká v případě, že rozdíl elektronegativit atomů účastnících se vazby, přesahuje 1,67. Potom dochází k tomu, že jeden atom k sobě přitáhne od druhého atomu elektron příp. více elektronů, který potřebuje k dosažení stabilní elektronové konfigurace a stane se záporným iontem (aniontem); druhý atom se po jeho/jejich ztrátě stane kladným iontem (kationtem). Následně jsou atomy k sobě vázány především díky elektrostatické přitažlivé síle, jež působí mezi částicemi s opačným nábojem. (wiki)
Typickou vlastností takových sloučenin je jejich dobrá rozpustnost ve vodě, jako rovněž polárním rozpouštědle. Třeba NaCl.

Lamalam

Vždy, když dojde k téměř úplnému přesunu elektronového páru na stranu elektronegativ­nějšího prvku. Kdy to nastane, zjistíš z rozdílu elektonegativit.