Skyu

Kdy se zasévají pole?

Kdy se začíná sít pole? Kdy je ještě moc brzy a kdy naopak moc pozdě?

Odpovědi
elkon

Něco na podzim, něco na jaře. To se učí na základní škole.

EKSOT123

Je to dané konkrétní plodinou, a dalšími okolnostmi – vlhkostí půdy, teplotou,… Např. Jarní obiloviny se na jaře sejí co nejdříve – jakmile je půda rozmrzlá a oschlá natolik, aby se to nelepilo, aby se půda dala připravit (uvláčet, usmykovat) a sít. Podle počasí to bývá většinou březen. Zkus si např. hned po vydatném dešti vzít hrábě a jít na zrýpaný záhon ho uhrabat a zasít třeba mrkev. Uděláš víc škody než užitku, nic z toho nebude. Hrábě zalepené, záhon rozšlapaný, … Některé další jarní plodiny se sejí o trochu později, protože by po vyklíčení mohly zmrznout. Např. řepa a kukuřice až koncem dubna. Potom jsou na mrazíky ještě háklivější plodiny, dýně, okurky, melouny, ty se sejí až v první polovině května. Např. celer se sází z předpěstovaných sazenic většinou až po zmrzlých. Pokud by ho chytly mrazíky, mohl by projít teplotní jarovizací a jít do květu. Netvořil by bulvy, jen malé a tvrdé. Nebo černá ředkev se seje až na přelomu června/července, pokud ji zaseješ dřív, také netvoří bulvy, ale jde do květu. To je zase kvůli světelné jarovizaci. U jiných plodin naopak jarovizaci potřebujeme. Pokud bys třeba žito nebo ozimou pšenici zasel až na jaře, neprojde jarovizací, nepokvete, vytvoří jen listy bez obilí. Ozimé plodiny se tedy sejí na podzim, ale také různě, podle toho, co se v praxi nejlépe osvědčilo kvůli přezimování a chorobám. Řepka se seje již v srpnu, žito koncem září, pšenice v říjnu,…

Dochy

Sejí se semena plodin, Pole se osévají. A je to různé podle toho jak co. Obilí máme ozimé, které se seje na podzim, včas aby ještě vyklíčilo a povyrostlo, nebo jarní, seje se na jaře. Pak některé pícniny nebo třeba zelené hnojení se seje po sklizni obilí. Obecně se to říct nedá. Kdy se neseje je na sníh, nebo do zmrzlé půdy.