Avatar uživatele
Zlatý

Kdy se "potí" okna? Co je toho příčinou?

Zajímaj mě všechny důvody, proč se různě rosí okna zvenčí i zevnitř, ale nejvíce konkrétně ten, kdy na pěti zbrusu nových plastových oknech uvnitř malé dřevostavby se na spodní části skla nad rámem vysráží asi 2-3cm kondenzovaný vody.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Špatné větrání sestra má nová plastová okna
a takový problém se srážením vody též, ale už
si koupila velkou digestoř trochu ji pomohla a
dostatečně větrá měla předtím v koupelně trochu
plísně ta je kvůli těm plastovým oknům nikdy ji
tam neměla.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Je tam vlhký vzduch. Mělo by se častěji větrat. Mně to dělá například v koupelně, když zapomenu po sprchování vyvětrat. Pokud se to děje třeba v obýváku, tak je tam zřejmě nějaký zdroj vlhkosti. Např. nějaký čas po vymalování, nebo pára z vaření v kuchyňském koutě. Nebo se to sráží v ložnici, kde jde ze spících spousta vlhkosti, jak se potí a dýchají. Tak to je, pokud se okno potí na straně místnosti. To není vada oken, to je důkaz toho, že jsou dobře utěsněná.
Pokud se okno potí vevnitř, mezi skly, tak je tam nějaká výrobní vada. Tohle jsem úspěšně reklamoval.
Pokud se okno potí zvenku, tak to je v pořádku a nedá se s tím nic dělat. Děje se tak hlavně u trojskel, když to vnější sklo je nejstudenější - ochladí se víc než vnější sklo u dvojskla. Tím jak je studené, tak se na něm sráží vlhkost, co je v povětří. Hlavně po ránu, kdy je sklo vystydlé v noci a venku se vzduch pomalu ohřívá a odpařuje se např. ranní rosa.


Avatar uživatele
Zlatý

To je pomalu vědní obor.
http://www.stavebnictvi3000.cz /…


Avatar uživatele
Zlatý

Sráží se vlhkost ze vzduchu, díky rozdílným teplotám na jedné a druhé straně skla. Pokud se vysráží voda na nových plastových oknech vevnitř, tak okno je mizerné a špatně těsní. Pokud se vysráží na povrchu, lze předpokládat, že neni okno dobře utěsněné a vzniká tam tepelný most. Pokud se sráží vlhkost, bude unikat někde zřejmě i teplo.


Avatar uživatele
Zlatý

Žádná věda!
Okno se potí tehdy, když teplota jeho povrchu dosáhne rosného bodu vůči relativní vlhkosti uvnitř místnosti.
S teplotou okna nic neuděláš ( jedině výměna za okno s lepší izolací), takže je třeba snížit relativní vlhkost v místnosti. Venku také nezatopíš !

To lze čtyřmi způsoby. Zvýšením teploty uvnitř místnosti, větráním ( pokud je ovšem venku větší vlhkost - což nyní je - než uvnitř místnosti, nemá to na rosení vliv, spíš se to zhoršuje) , snížení vlhkosti vysoušečem ( chemickým, nebo elektrickým) nebo odsáváním par vznikajících při domácích činnostech, sušení prádla, praní , koupání , vaření, pobyt mnoho osob v jedné místnosti a pod.

Rosení vnějšího skla je také dané vnější vlhkostí a teplotou vnějšího skla. Vnější sklo nebude chladnější než vnější prostředí, nicméně je známé, že na lesklých předmětech se vodní páry sráží snáze. V takovém případě určitě dochází i ke srážení vodních par ve vzduchu ( mlha a pod). Tento jev ovšem bydlení nevadí.

Je ještě jeden stav kdy se orosí okno zvenku.
Okno je na sever a je po ránu prochladlé z noci. Vyjde sluníčko a zahřeje okolní vzduch, nikoli však okno. V tuto chvíli je okno chladnější než okolní vzduch a může se na něm srážet vodní pára.


Avatar uživatele

vlhkost v místnosti a chladněji z venku. vlhkost se sráží na okně. teď v zimě je to krásně vidět v ložnici. ráno spodek okna orosený z dýchání. pokud by nebyl radiátor pod oknem vypnutý a parapet nepřekážel, tak teplý vzduch okno nenechá orosit. markantní to bývá např. u špatně nainstalovaných střešních oknech, kdy není spodní ostění správně kolmo k podlaze, aby cirkulace proudila kolem okna a pak se okno potí, rám a ostění plesnivý.


Avatar uživatele
Stříbrný

zjnetek, pokud se ptáte obecně, tak sděluji že"
povrchová teplota okna je pod hranicí rosného bodu. Tolik fyzika. Proč tomu je u Vás, lze jen tipovat.
Zkusím první typ, že máte nejhorší vyráběná okna, dvojsklo a dvě těsnění?

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Mosoji, opět jedna drobnost k Tvému příspěvku:
"To lze čtyřmi způsoby. Zvýšením teploty uvnitř místnosti, větráním ( pokud je ovšem venku větší vlhkost - což nyní je - než uvnitř místnosti, nemá to na rosení vliv, spíš se to zhoršuje)"
Vzhledem k tomu, že venku jsou teploty kolem 5 C a v domácnosti udržuješ teploty kolem 20 C, větrání smysl má. Ze vzduchu se 100% vlhkostí a 5 C se zahřátím na 20 C stane vzduch s vlhkostí cca 30% - což je hodně suchý vzduch. (Přesné číslo nevím, teď jsem nenašel podrobné tabulky, někde mezi 20 a 40% to bude určitě)

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Tabulky nehledej, já si to klidně vypočtu. Já také nepíši, že to je vždy !!!!

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Pojem relativní vlhkost jsem zde mnohokrát zdůrazňoval.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

však já neříkám, že píšeš "vždy" ani ti nepomlouvám "relativní vlhkost". Reaguju jen na tu část, kde píšeš, že při současném počasí se větrat ani nevyplatí....

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 923
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 275
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 253
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.