Kajbl

Kdy psát potom x po tom

Zdravím všechny češtináře,

už několikrát jsem tápal nad tím, jak napsat ve větě potom/po tom. Našel jsem i několik pomůcek, ale stále si nejsem jistý. Napíšu zde 2 příklady a budu vám vděčný, když mi řeknete váš názor, případně i důvod proč tomu tak je.

1)
„Vstal jsem až hodinu po tom, co jsem to měl udělat“
NEBO
„Vstal jsem až hodinu potom, co jsem to měl udělat“
Kontext: Měl jsem vykonat nějakou práci, ale zaspal jsem

2)
„Až po tom, co jsem ti to řekl, jsi to udělal“
NEBO
„Až potom, co jsem ti to řekl, jsi to udělal“
Kontext: došlo k hádce a až když jsem mu řekl důvod, tak vykonal co jsem po něm chtěl

Nejlepší odpověď
orwell

po tom / potom
V prvním případě se jedná o předložku „po“ a ukazovací zájmeno „tom“ jako dva samostatné výrazy, v druhém případě je výraz psán dohromady a zastupuje slovní druh příslovcí.
Jsou tedy možné obě námi nabízené varianty – můžeme napsat po tom i potom, je ale důležité rozlišit jejich vhodné použití. Platí zde jednoduché pravidlo:
Pokud lze výraz nahradit příslovcem „pak“, slovo napíšeme dohromady.
Pokud výraz nahradit příslovcem „pak“ nelze, píšeme zvlášť jako dvě samostatná slova. V této situaci si navíc můžeme pomoci tím, že se samostatně stojící ukazovací zájmeno „to“ váže k nějakému podstatnému jménu (na které ukazuje).
Příklady:
Četl si a potom (pak) si šel dát horkou koupel.
Nejdříve si to přečtu sám a potom (pak) si to o tom můžeme promluvit společně.
Po tom obědě mi bylo vážně těžko.
Myslím, že bys po tom psovi už neměl truchlit.
https://www.pra­vopisne.cz/2016/11/­po-tom-x-potom/

  • – – – – – – – – – –

Takže na základě toho bych psal:
ad1/ „Vstal jsem až hodinu po tom, co jsem to měl udělat“
ad2/ „Až potom, co jsem ti to řekl, jsi to udělal“.Zde bych ale řekl, že i „Až po tom, co jsem ti to řekl, jsi to udělal“ by bylo možné použít. Já bych ale volil předchozí způsob.

Kajbl

Dekuji za odpoved,

Presne jak pisete, u toho 2) bych taky klidne pouzil obe varianty. Vypada to tedy, ze tyhle vyjimky netreba resit a pokud to lze nahradit slovem “pak”, tak piseme dohromady