MiKu

Kdy je nejlepší sbírat šípky na sušení na čaj?

Teď když jsou akorát zralé nebo radši až přejdou prvním mrazíkem?? A ještě podotázečka, když jsou od cesty, v čem je vymáčet a zbavit tak „smogu“ (není to přímo silnice, ale prašná cesta kudy jezdí rybáři, takže nějaké exhalace na nich usazené určitě jsou..). A susit raději celé a pak teprve drtit nebo předem nějak nakrájet třeba aby se už sušily na kousky?

Nejlepší odpověď
marci1

Šípky se sbírají od konce září do poloviny října, když jsou šípky oranžové až červené a tvrdé. Změklé a nahnědlé šípky nejsou ke sběru vhodné. Sklízejte nůžkami a v rukavicích. Šípky, které přejdou mrazem, ztrácejí na obsahu vitaminů.
Šípky stačí omýt a sušit celé. 🙂

Zdroj: http://hobby.id­nes.cz/hit-podzimu-sipkove-zne-na-sberu-se-da-slusne-vydelat-p06-/hobby-zahrada.aspx?c=A080917­_120839_hobby-bylinky_lis

Další odpovědi
mosoj

Když jsou pěkně červené. Letos to bude dříve. U silnice nic trhej.
Trhat šípky nůžkami, už jste někdo dělal ? Nejenže se škrábneš, ale střihneš !!
Jako kluk jsem se jich něco natrhal a prodával jsem je do výkupu za 3 Kč /kg.
Rukama bez rukavic a pěkně utrhnout. Jde to velmi dobře.

jirka F

konec září říjen někteří šípky urvou i dříve ale toto nedoporučuji spíše je dobré tak konec září až polovina října.

dr.luha

Šípky je dobré na jedné straně příčně naříznout a ručně rozpůlit. Sušení je několikanásobně rychlejší a tím se zachová více nutriční hodnota – nedochází k enzymatickému štěpení.

defend

také suším, je to na delší trať, ale vyplatí se, suším v sušiičce, dosušuji v troubě, otevřené na 50 %, nechám zcela vychladnout a ukládám do uzavíratelných sklenic celé, před použitím na čaj, drtím v utěrce, nechám máčet ve studené vodě, 2 hod. a vařím 15 minut, používám drť 2 X. pak vyhodím. Velký zdroj céčka a jiných vitaminů. OK.Ještě ke sběru, ještě je čas, stačí konec září a říjen.