zjentek

Kdy je mezinárodní den želv?

Takže světový den želv připadá na 23. května?
Tento den má v čechách, mimo jiné, svátek Želibor, Želimír, Želimíra, Želmír a Želmíra, na Slovensku pak oficiálně Želmíra.
Není to zvláštní? Jsou tam nějaký souvislosti?
Jsme světoví? ;)

Nejlepší odpověď
annas

V rámci mezinárodních dnů ochrany přírody se oslavuje Světový den želv.

V letošním roce jste ho promeškal, takže si svátek připomeňte až
23. května 2018.

http://www.ises­.cz/cely-prispevek.php?cla­nek=vyznamne-mezinarodni-dny-pro-zivotni-prostredi-a-udrzitelny-rozvoj&id=634

Jména, která jste uvedl, jsou slovanská, takže se celého světa netýkají. Ale v češtině se dají použít třeba jako ekvivalenty.

Želibor – ten, kdo žádá boj – tedy i boj za ochranu želv.
Želimír – ten, kdo lituje, želí, že nevládne mír ve vztahu k želvám.

Datum Světového dne souvisí s tím, že nastává želví jaro,"zmrzlí muži"vodpočívají, nebývají ranní mrazíky, takže želvy je možné nechávat venku.

Zajímá vás chov želv? Pročtěte si článek.
http://euzelva­.cz/zelvi-rok-2015

Všechno se venku zelená. S touto barvou souvisí i pojmenovvání želvy „To se pojuje s ie. *ǵhel- ‘zelený, žlutý’ (v bsl. i *ghel- ‘žlutý’), Slovotvorně se sbližuje s lit. žel̓vas ‘nazelenalý’, lat. helvus ‘medově žlutý.“
J. Rejzek – Etymologický slovník

Další odpovědi
gecco

Předevčírem…
😉
Sááákryš – dokud ses nezeptal, ani jsem netušil, že takový ´den´ je…
😉

Emefej

Už letos byl. Oslavili jsem ho stejně důstojně jako každý rok. Podávala se želví polévka se zastřeným želvím vejcem, filet z karety a gratinované želví krunýřky.

zjentek

Emefej, ste neznabožný čuňata ;)