Proc se rika-na svateho Dindy?Diky

Nebo Dyndy?Mozna mam v tom slove ulet.

Nejlepší odpověď
annas

Svatý Dyndy je patronem neexistujícího dne. Na svatého Dyndy anebo nikdy – souvislost s rytmem.

Jeden pohled na svátek – nadhled.
V řecké mytologii se uvádí, že je sv. Dyndy levou rukou sv. Ironic (což je patronka ironie). V případech, jako jsou tyhle: viz příklady v textu: posílá právě sv. Dyndyho, aby ironizoval za ni. Ve větě: "Až na sv. Dyndy,“ jde cítit jistá ironie. Je to naštěstí ironie v kladném slova smyslu, ale i to je ironie. V tomto případě pak slaví svátek 1. 1. Čili první den v Novém roce.

Doplňuji:
Omluva – Čili první den v novém roce – oprava pravopisu. Kopírovala jsem a až po odeslání si všimla chyby.

Zdroj: http://www.fal­tuska.estranky­.cz/clanky/uva­hy/svaty-dyndy

Další odpovědi
Miroslavst

Ilines, zde mi annas odpovídala na stejnou otázku:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-to-byl-sv-dindy

Řekla to krásně a dovolím si její odpověď zkopírovat:
Až budou slepice nosit čepice,
až budou myši od koček dostávat vánočky,
až budou želvy závodit v běhu se lvy,
až budou hrušky růst na jedli, aby se veverky najedly,
až bude prase nosit cop a stromy hopsat hop, hop, hop,
až budou kapři zpívat árie o tom, jak poletí až do tramtárie,
až budou v létě Vánoce a ve dne tma a dneska bude jindy,
bude mít svátek svatý Dindy.

Pan Nikdy – až naprší a uschne, až se objeví modrý měsíc, zvony, které samy nebijí, až žabám narostou vlasy, až raci budou pískat na horách, až kaktus vyroste na dlani, až budou mít slepice zuby – nekonečné čekání, které nemá budoucnost. Užívá se i v jiných zemích…

annas

Miroslave, děkuji ua připomenutí. Mně se zdálo, že už otázka byla vložená, ale pak jsem se zapomněla podívat.

Miroslavst

To je v poho. Já si vzpomněl, protože ta odpověď se mi moc líbila.