Avatar uživatele
Stříbrný

Kdy je člověk považován za zloděje? Kolik toho musí ukrást, aby získal toto označení?

Myslíte si, že stačí pouze jedna krádež v samoobsluze a dotyčný bude navždy nazýván zlodějem pro lidi, kteří se o tom doslechnou, i kdyby šlo jen o žvýkačku?

Nebo musí dojít k recidivě, či se touto nelegální činností musí dotyčný přímo živit, aby obdržel toto přízvisko?

Nebo tady jde nejen o četnost, ale i množství a hodnota ukradených věcí?

Jaký názor má na tohle naše společnost a jaké máte vy stanovisko k této problematice?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Lidmi můžeš být označen za zloděje, i když ukradneš sousedovi jen noviny ze schránky. Z právního hlediska se krádeže dopustí ten: "Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou". Pokud jde o hodnotu vyšší, může se jednat nejprve o přestupek, nebo dokonce trestný čin. Při posuzování nehraje roli jen způsobená škoda, ale i několik dalších faktorů, vč. věku delikventa.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Společnost ráda nálepkuje a fakta jsou zcela vedlejší. Stačí ukrást žvýkačku, a už ti to nikdo neodpáře. Ani ochrana osobních údajů to nezmění.


Avatar uživatele
Bronzový

Je mnoho lidí, kteří kradou a i majetky a věci velké hodnoty, ale pokud na to nikdo nepřijde, tak mohou být společností považováni za osoby tzv. "bezúhonné". A může někdo zcizit třeba pouze noviny sousedovi, jak říká Kepler, a někdo jej u toho uvidí a "roznese" to po dalších sousedech (stává se občas v panelácích) a už mu tu "nálepku" zloděje nikdo neodpáře.
Jde pouze o to, zda se ptáš na krádež z hlediska pohledu společnosti, nebo z hlediska práva. Mezi tím je markantní rozdíl.
Z pohledu společnosti stačí velmi málo, z hlediska práva pak je i rozčleněno, o jakou hodnotu jde (přestupek, trestný čin - opět viz Kepler) a podle toho se i "vyměřuje" případný trest.
Otázkou pak ještě zůstává, co si kdo z této "nálepky" dělá. V dnešní době je mnoho zlodějů, kteří se ve společnosti (a i v politice) běžně pohybují a vůbec nic jim nevadí, že se to o nich říká. A někteří jsou zase zloději nazýváni a třeba se vůbec žádné krádeže nedopustili, případně využili nedokonalých zákonů k získání majetků a určitá část společnosti je takto běžně označuje.
Takže jako vše, je i toto, jako všeobecný pojem, v běžném životě, velmi relativní.


Avatar uživatele
Zlatý

TVL pobíráš důchod na hlavu a tady se projevuješ až nepřiměřeně rozumně a zdravě. Pro podobný otázky a rady v tomhle ohledu bychom tedy měli chodit my za tebou, ne naopak! Přece koláčky nejvíce chutnají ze sousedovic zahrady, neb jak se to říká... Ale nic, dobrý, nezávidím, tohle je pro každýho. Teda až na ty boží mlejny... (;


Avatar uživatele
Zlatý

Hlůavně bys měl přestat nahlížet na svět i na sebe tímhle kvantifikačním pohledem...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Ametyst

Vzpomínám si na jeden americký film o ženě, odsouzené k trestu smrti. Protože ten proces a systém odvolávání trval strašně dlouho, celé roky, z ní se mezitím stal úplně jiný člověk, začala věřit v Boha, věnovala se kreslení, byla pokorná. Přesto na ni nejvyšší trest dopadl, bez ohledu na změnu.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4511
Zlatý Kepler 2305
Zlatý Drap 1891
Zlatý quentos 1653
Zlatý mosoj 1550
Zlatý marci1 1014
Zlatý led 1012
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.