Kepler

Kdy byly vydestilovány první lihoviny a co to bylo?

Nejlepší odpověď
Michala11

https://www.al­koholium.cz/his­torie-destilace-alkoholu-za-jeji-vynalez-podekujme-arabum/
Ale teorií bude asi více.

Další odpovědi
Kelt

Tak říká se, že Keltové byli čistotní a pili pivo. To je období 1000 let před naším letopočtem. Objevem ohně a regulací teploty se zpracovává sklo, kovy, železo. Začínají se zkoumat látky, jejich reakce a určitě se začnou používat základní látky v přírodě, ovoce, zkouší se vše možné, takže určitě přijde někdo na kvasný proces. Zda to byli Arabové, nebo někdo jiný, nevím. V knihách od Karla Maye popisuje autor, že vyrobil pro sultána nějaký nápoj z cukru, hrozinek a ovoce a dotyčný byl spokojen.
Ale pokud jde o hromadnou výrobu, to se může datovat až od vzniku teploměru, a zavedení hmotnostních a objemových jednotek.

annas

Máte-lil zájem dovědět se,. jak je stará slivovice, viz odkaz.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-ktere-doby-se-pali-slivovice-je-to-jen-vysada-moravy

Jinak obecně.

"Existuje několik legend, jak se destilace rozšířila do Evropy.
Metodu destilace a tedy ani tvrdý alkohol starověké civilizace vůbec neznaly. Jeho objev učinili až Arabové v 9. století, ač Korán alkohol přísně odsuzuje. Zřejmě nezávisle na Arabech objevili destilaci alkoholu i Číňané, kteří jej však využívali spíše jako rozpouštědla pro lékařské účely a voňavkářské účely. Také arabští alchymisté jej tak zprvu takto používali

Nejprve se destilovaly vonné esence. K výrobě alkoholických nápojů se nejprve pálila méně kvalitní vína, potom pivo a nakonec obilné zápary, slad a zkvašené ovoce. Pálenky se všeobecně nazývaly aqua vitae (živá voda) bez ohledu na to, z čeho byly vypáleny, a užívaly se v malých dávkách jako lék na zažívání, podpoření krevního oběhu, prodloužení života, ale byl předepisován i pro léčbu psychických poruch, neštovic či obrny.

Podrobnosti kl destilaci

Poprvé se dozvídáme o výrobě vodky v Rusku z textu pocházejícího z konce 9. století. Vjatská kronika zmiňuje v roce 1174 palírnu v Chylnovsku. O pálení vodky v Polsku máme spolehlivé informace až z 11. století.
Také vodka vznikla původně jako lék, ale záhy se stala všeobecně rozšířeným nápojem. Již ve 14. století píše anglický vyslanec v Moskvě o vodce jako o ruském národním nápoji. V 16. století se stala také národním nápojem Poláků a Finů."

http://myschwer­k.webzdarma.cz/al­ko_lih.html

Z odkazu vyplývá, že to byla ruská vodka.

--
Kdo vymyslel alkohol (lihoviny) a k jakým účelům?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-vymyslel-alkohol-lihoviny-a-k-jakym-bylo-ucelum

Kdo vložil stejný odkaz?
https://www.al­koholium.cz/his­torie-destilace-alkoholu-za-jeji-vynalez-podekujme-arabum/