Avatar uživatele
Pokročilý

Kdy byla patentována Edisonova žárovka? ( Ta odpověď co je tady je špatně... potřebuji správnou... prosím

Doplňuji:
jako jaká je odpověĎ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

http://cs.wikipedia.org/…
Edison ve své laboratoři

Stejně jako u ostatních, i u Edisona bylo hlavním problémem nalezení vhodného materiálu pro vlákno žárovky. Edison nikdy nebyl vědecký pracovník, matematiku nenáviděl. Ke svým výsledkům docházel cestou mnohých - a často zcela náhodných - pokusů. Stejně tomu bylo i s hledáním materiálu pro vlákno. Po mnoha pokusech padla volba na bavlnu. na několikerý pokus se křehké zuhelnatělé vlákno podařilo upevnit do skleněné baňky, vyčerpat vzduch a zatavit. Po zapojení elektrického proudu žárovka svítila plných 45 hodin: to bylo 21. a 22. října 1879. Aby prodloužil životnost žárovky, zuhelňoval v dalších pokusech Edison co mu přišlo do ruky. Po 6 000 pokusech se jako nejvhodnější ukázal bambus. V roce 1881 se už parník (!) Columbia rozzářil světlem 350 žárovek.

http://www.quido.cz/…

Seriál mapující osudy lidí a události spjaté s historií radiotechniky

Čaroděj z Menlo Parku

Patent číslo 223898
V roce 1879 začal Edison provádět první zkoušky žárovky - jeho asi nejslavnějšího výrobku. I když nebyl první, kdo v tomto směru experimentoval, byl to právě on, kdo vyvinul použitelnou žárovku, zahájil její sériovou výrobu a uvedl ji tak do praktického života. První Edisonova žárovka se na malou chvíli rozsvítila někdy zjara roku 1879. Jako materiál vlákna byla tehdy použita zuhelnatělá bavlněná nit. Dne 21. října 1879 se už žárovka rozzářila naplno, i když žárovky z tohoto pionýrského období fungovaly sotva pár hodin. Tisíce vlákenek musel nechal Edison zuhelnatět, vyzkoušel stovky druhů materiálů, než objevil ten, který potřeboval. Cesta ke spolehlivé žárovce byla vydlážděna spoustou pokusů a omylů a zároveň byla symbolem Edisonovy vytrvalosti. Připravit bylo potřeba i napájecí zdroj a rozvody elektrických vedení. Žárovky tehdy Edison napájel stejnosměrným proudem, který prosazoval oproti střídavému proudu. Ten upřednostňoval Nikola Tesla. Patent číslo 223898 na elektrickou lampu (žárovku) Edison obdržel 27. ledna 1880.

No a jestli máš internet a nejsi spokojený s odpovědí,tak pohledej sám.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V anglické Wikipedii jsem našla, že 4. listopadu 1879 podal Edison žádost u amerického patentového úřadu (223,898 odst.) a byl mu udělen 27. ledna 1880 patent pro žárovku.
S patentem na elektrickou lampu měl Edson problémy. Źádost o patent podaná 1883 byla zamítnutá, ale až později byla uznána - 6. října 1889.

Zdroj: http://translate.google.cz/tra nslate?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=htt p%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fw iki%2FThomas_Edison


Avatar uživatele
Zlatý

První patent na žárovku, v niž byla proudem žhavena kaolínová tyčinka, získal v roce 1876 ruský vynálezce P.N.Jabločkov. V roce 1878 sestrojil T.A.Edison žárovku s uhlíkovým vláknem ve vzduchoprázdné skleněné baňce.

Zdroj: http://www.cojeco.cz/index.php ?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_ desc=109545


Avatar uživatele

Tomáši, na internetu jsem našla, že v roce 1883 Edisonovi patentní úřad patent na žárovku neuznal, protože vycházel z práce W. Sawiera. O dva roky později se svým vynálezem uspěl, když pozměnil materiál na výrobu vlákna. Nikde jsem nenašla, že by získal na tento nový vynález patent. Takže pokud lze vzít v potaz, že vyhrál soud (a tím mu byl patent přiznán), měl by to být nejspíš rok 1889. No a s ohledem na to, že já to potřebuju vidět černé na bílém, tak bych řekla, že tento objev už si Edison patentovat nejspíš nenechal. Netvrdím, že to nemůže být jinak, ale konkrétnější odpověď jsem nenašla.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3220
Zlatý quentos 1427
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 950
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.