Daidal

Kdo vlastní práva na staré knihy?

Nebo spíš stará vydání. Autorské právo autora končí 70 let po jeho smrti. V autorském zákoně jsem se dočetl, že právo nakladatele trvá 50 let od vydání díla. To znamená, že po té době už se na knihu nevztahují žádná práva (pokud už je autor dávno po smrti)? Může si pak čtenář dělat s knihou, co chce a sdílet podle libosti?
Třeba kniha, která má 60 let a její autor (spisovatel) je už 200 let po smrti. Už se na ni žádná taková práva nevztahují?

Odpovědi
Dochy

Ano, a také mnoho starých knih je digitalizováno a knihovny je nabízejí jako e-knihy zdarma.

Michálek1245

Na texty starší 70 let jsou autorská práva volná a tak je (většinou) nevlastní nikdo. Samozřejmě se najdou výjimky. Myslím, že seznam těchto děl nabízejí knižní databáze jako https://www.cbdb­.cz/knihy tak tam zkuste mrknout. :) A navíc hodně těchto textů najdete zdarma v elektronických katalozích knihoven. Takže pokud máte čtečku, je to super zdroj na čtení. 🙂

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.