JakToFunguje

Co jsou a co nejsou příležitostné příjmy?

1. Co například prodej přes Trh Knih nebo prodeje přes internetové bazary a Aukro? Kdo má hodně knih, tak určitě na Trh knih vydělá i víc jak 30 tisíc za rok a navíc je to dokonce pravidelný příjem (tak pak nechápu, jak to vlastně funguje – to nějak ten portál má tu zodpovědnost a o vše se stará, když to vlastně on vše zprostředkovává a vydělává na tom?). Já tam třeba taky prodávám a od letošního roku jsem doteď vydělal něco pod třicet tisíc (příjem přes třicet tisíc, ale není tam započteno, co si strhává Trh Knih a cena dopravy, kterou platím při odesílání knih). Ale je teprve květen, takže do konce roku se to zvedne a bude přes třice tisíc.
Nikde jsem ovšem nenašel, jak přesně to funguje. A v obchodních podmínkách to tam myslím taky není řečeno. Jsou tam pouze povinnosti kupujícího-prodávajícího a jak se prodává, ale nic o příležitostných příjmech.

2. A co takové prodeje osobních věcí jako oblečení (do sekáčů), hudební nástroje a další? Jak se to bere? Počítají se vůbec tyto věci do příležitostných příjmů, když to vlastně nejsou (moje) výrobky, ale zkrátka jen moje osobní věci, kterých jsem se rozhodl zbavit.
Někteří lidé pořádají garážové výprodeje, kde prodávají hromadu věcí a určitě někteří z nich vydělají víc, jak 30 tisíc. Musí to danit?

3. A co by mě zajímalo je například hromadný prodej knih někam do antikvarátů. Když má někdo vlastní obří knihovnu a rozhodne se jí zbavit a knihy hromadně prodat, tak může vydělat přes 30 000 Kč. Taky mám doma něco přes pět tisíc knih a přemýšlel jsem, že obvolám několik antikváriátů ať si vyberou. I kdybych prodal jen polovinu a jeden kus přibližně jen za 20 Kč, tak by to bylo za víc než 30 tisíc.
Jde o to, že mám spoustu věcí, které bych chtěl prodat, plno knih, některé prodávám přes ten Trh Knih, další bych chtěl prodat hromadně, pak další osobní věci bych chtěl prodat přes Aukro, něco do kamenných obchodů. Tak jak to chodí, prosím? Daní se něco?

4. Ještě bych měl takovou otázku bokem. Při procházení různých webů jsem se dočetl, že příležitostný příjem nesmí přesáhnout 30 tisíc Kč za rok. Ale za jaký rok? Bere se rok jako od ledna do prosince (když někdo příležitostně vydělá třeba 20 tisíc v listopadu a pak 20 tisíc v únoru bere se to jako jeden rok nebo už další?) a nebo se to bere tak, že člověk nesmí příležitostně vydělat 30 tisíc během 12 měsíců (např. v dubnu příležitostně vydělám necelých 30 tisíc, tak až do dubna přího roku nesmím už příležitostně nic vydělat)?
Za jakékoli odpovědi k věci budu moc vděčný. Kdo něco ví, ať prosím poradí. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Myslím, že hledáte problém tam, kde není: především existují osvobozené příjmy z prodejů movitých věcí (s určitými výjimkami – lodě, auta, cenné papíry). Takže svých vlastních knížek můžete prodat kolik chcete (pokud je tedy nekupujete a obratem neprodáváte dál – prostě tímto způsobem nepodnikáte).
Příležitostné příjmy jsou trochu něco jiné: to je občasné „skoro-podnikání“ a tam je limit do 30 tisíc ročně pro osvobození, nad tento limit se daní. V praxi byste si tedy v rámci kalendářním roku (FO v ČR platí daň z příjmu za kalendářní rok) měl vést evidenci a když do Silvesta skončíte pod 30 tisíci, je váš přijem osvobozen, pokud nad, tak tento příjem jako příležitostný příjem zdaníte.

Zdroj: https://www.jak­podnikat.cz/pri­lezitostna-cinnost.php

Další odpovědi
zjentek

Odpovědi neznám.

Ale všiml jsem si, že na netu mnoho občanů prodává například platné licence pro W10 Pro za dvě stovky. Pak existuje oficiální stránka winkey, kde jsou platné licence třeba pro zmiňované W10 Pro běžně k pořízení za stokorunu. Tak to vypadá, že nic nebrání nakoupit tam 300 těchto licencí a obratem je bez problémů prodat se okamžitým ziskem 30k. Příjemné obchodování.

Hlada

Odpovědi na všechny otázky je možné získat ze zákona o daních z příjmů. Doporučuju přečíst v originále.
§4/1c:
Příjem z prodeje hmotné movité věci s výjimkou příjmu z prodeje… Je osvobozený od daně.
§16b:
Zdaňovacím obdobím daně z příjmů fyzických osob je kalendářní rok.

Zdroj: https://busines­scenter.podni­katel.cz/pravo/za­kony/dprij/f14­57173/#p16b

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JakToFunguje

To Pepa25: moc děkuji. Já si to i myslel, ale nebyl jsem si jist, jestli to tak skutečně platí.
Později ohodnotím, teď už nemůžu. Ale děkuji.

Pepa25

Neprve pro ujasnění: bavíme o nutnoti zřídit si ŽL z titulu podnikání nebo čistě jen o zdanění?

JakToFunguje

Čístě jen o zdanění při prodeji osobních věcí.

JakToFunguje

A přece vlastně, když odkupují třeba antikvatiáty (nebo jiní), tak si to účtují sami a pak to ještě při prodeji zdaňují. Tak nevím, jestli má nějaké povinnosti i ten prodávající.