Martin V

Autorská práva k starým obrazům a jejich zveřejnění.

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak je to s autorskými právy na obrazy, které jsou staré napříkad 150 let a vystavují se v nějaké známé galerii (u nás nebo ve světě). Zároveň se obrazy v podobě snímků běžně zobrazují na internetu nebo jej lze najít ve staré knize. Dopustím se porušení autorských práv, pokud do své tištěné publikace doplním takový obrázek? Musel bych požádat galerii o souhlas nebo je dílo volně přístupné? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
dnb

Na kazdem obrazu by melo byt napsano jmeno autora, ktery obraz kreslil. Pokud je v dane galerii fotografovani povoleno, snimek, ktery si vyfotite a nasledne ho budete nejakym zpusobem dale sirit, musi byt vzdy uveden zdroj nebo v tomto pripade spise primo autor obrazu. Tim kazdy bude vedet, ze snimek nepovazujete za svuj a autorska prava neporusite.

ivzez

Ke zveřejnění každého obrázku, který není Vaším dílem, a který autor nedal volně k dispozici (není-li to u obrázku uvedeno, musel byste kontaktovat autora obrázku, nebo galerii, v níž je vystaven), potřebujete souhlas autora.

Něco jiného je, pokud si obraz vyfotografujete sám. Potom
je autorem obrazu původní autor (malíř) a autorem fotky Vy.

Jde-li o fotografii díla, k němuž už nikdo nemá autorská práva,
nemusíte žádat nikoho o svolení ke zveřejnění vlastní fotografie.

V případě žijícího autora bych si souhlas vyžádala.

[Já bych si jej radši vyžádala i v případě dědiců autora,
ale já jsem/bývám přehnaně opatrná.]
Doplňuji:

  • ––––––

Reakce na MK44:

I na fotografii se vztahují autorská práva.
Pokud někdo zhotoví věrnou reprodukci uměleckého díla,
není to stejné dílo, jako původní, ale fotografii nelze bez
souhlasu jejího autora volně používat.

MK44

Autorská práva k uměleckému dílu v ČR zanikají 70 let po smrti autora (nebo posledního z autorů) díla. V jiných státech to může být jinak. Po vypršení autor. práva je dílo dílem volným (public domain). Věrná fotografická reprodukce dvojrozměrného volného díla (obrazu) není dalším autorským uměleckým dílem. Jinak by tomu mohlo být v případě, že je volné dílo pouze součástí kompozice fotografie a autorská práva k této fotografii ještě nevypršela.

(Pozn. Že je dílo volným dílem samozřejmě neznamená, že můžete autorovi autorství upírat a například se sám prohlašovat za tvůrce díla. ) Autorská práva k uměleckému dílu v ČR zanikají 70 let po smrti autora (nebo posledního z autorů) díla. V jiných státech to může být jinak. Po vypršení autor. práva je dílo dílem volným (public domain). Věrná fotografická reprodukce dvojrozměrného volného díla (obrazu) není dalším autorským uměleckým dílem. Jinak by tomu mohlo být v případě, že je volné dílo pouze součástí kompozice fotografie a autorská práva k této fotografii ještě nevypršela.

(Pozn. Že je dílo volným dílem samozřejmě neznamená, že můžete autorovi autorství upírat a například se sám prohlašovat za tvůrce díla.) 🙂

Doplňuji:
Pardon. Nějak se mi to podařilo vložit dvakrát.

Michálek1245

Dobrý den, určitě by se tam měl objevit zdroj. Nevím přesně, jak je to s obrazy. Třeba s literaturou končí autorská práva po sedmdesáti letech od smrti posledního autora. Ale už jen z nějaké cti k autorovi bych tam ten zdroj uváděl. Dělá to i prodejní galerie https://www.ga­lerieubetlemske­kaple.cz/prodej­ni-galerie-obrazu-a-umeni-praha/ tak proč byste to neměl dělat vy. :)