RadaBrysova

Jak je to s autorskými právy, chci-li napsat knihu podle filmu?

Dobrý večer, chtěla bych napsat knihu podle jednoho filmu (přesný děj i stejný název). Ale zajímalo by mě, jak je to s autorskými právy, jestli to vůbec lze, pokud ji chci vydat. Například já mám doma knihu „Tudorovci – Král, královna a milenka“ – což je přesná kopie seriálu Tudorovci, nebo knihu „Jozova Hanule“, což je kopie filmu Želary. Co musím udělat, aby mě někdo popřípadě nezažaloval? :D Děkuji za odpovědi.

To asi nepůje. Jedná se o film z roku 1999 a není český.

Odpovědi
Lamalam

Obrať se s dotazem na příslušnou filmovou společnost.

Arne1

Mám dojem, že máš trochu divné představy. Jen výjimečně se píše kniha podle filmu (kdysi jsem viděl svazeček Robocop napsaný podle děje filmu). Daleko běžnější případ je, že se film natáčí na základě nějaké knihy.

A autorská práva ? Tohle mají původní autoři i filmové společnosti hodně dobře ošetřené.

ivzez

Pleteš se:
Film Želary vznikl na motiv knihy, nikoliv opačně.

I ten „tvůj“ film má s největší pravděpodobností někde nějakou předlohu.
Přestože je film zahraniční, musíš si najít autory a dohodnout se s nimi.

V tomto případě by bylo rozumnější přeložit původní předlohu do češtiny.
Napsat „novou knihu“ podle filmu, který byl pravděpodobně natočen podle
jiné knihy se mi nejeví jako dobrý nápad.

Nevíš-li, jak kontaktovat původní autory,
vymysli si vlstní námět a napiš úplně jiný příběh.

Drap

To co uvádíš neni pravda. Vždy byla jako první kniha,