annas

Kdo nesouhlasil s těmito slovy svého otce: „Kdyby Bůh chtěl, aby člověk létal, dal by mu křídla?“

Co uskutečnili dne 17. 12. 1903 jako první? Na co získali patent?

Jak se tito pánové jmenovali?

Nejlepší odpověď
anonym

Den, kdy američtí nadšenci Orville a Wilbur Wrightovi v roce 1903 jako první lidé na světě vzlétli s motorovým letadlem, vstoupil do historie. O tom, kolik dřiny je to stálo a proč se na rozdíl od jiných podobných šílenců nezabili, pojednává tato reportáž. Zajímavé je ale i pokračování: stejně námahy je nakonec stálo i přesvědčit svět, že byli opravdu první (onen let na pláži totiž viděli jen čtyři plavčíci a jeden kluk z vesnice) a že tento stroj má i komerční budoucnost – nejlépe by ho měla zakoupit americká armáda. Prvenství nadobro prokázali až o pět let později při bezchybném letu v Paříži – jejich hlavní konkurent Santos Dumont totiž se svým předpotopním strojem dokázal udělat jen pár poskoků. Americká armáda pak stroj koupila o rok později za 30 tisíc dolarů, a to i přesto, že při jednom z prezentačních letů zahynul armádní poručík a Orville Wright se vážně zranil.

Zdroj: http://www.stre­am.cz/slavned­ny/540746-17-prosinec-den-kdy-clovek-poprve-letel-letadlem

Další odpovědi
vagra

Dali si patentovat nový způsob řízení, který byl postaven na ovládaní letadla okolo tří os. Zkroucení křídla zabezpečilo naklápění doprava nebo doleva, přední výškové kormidlo umožňovalo usměrnění letu směrem dolů nebo nahoru, a zadní směrovka sloužila k zatáčení okolo svislé osy. Patent byl zapsán 22. května 1906, jako „U.S. patent“ číslo 821,393 – „Flying Machine“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Brat%C5%9­9i_Wrightov%C3%A9

hanulka11

Wright Flyer byl prvním letadlem, které bylo schopné ustáleného, řízeného letu. Tento let s ním uskutečnil Wilbur Wright 17. prosince 1903. Flyer vznikl díky zkušenostem Orvilla a Wilbura, které získaly při stavbě kluzáků. Na přelomu let 1902 a 1903 měli letuschopný kluzák s dobrými letovými vlastnostmi a také jisté pilotní zkušenosti, proto již usoudili, že mohou postavit motorové letadlo.

Zdroj: http://letectvi­.wz.cz/histori­e/flyer1/

Terryle

Pánové Wrightové? Nikdy jim nepřestanu být vděčná, že mám díky nim co obdivovat a na co koukat. Díky tam nahoru! :o)