Kdo je to podvraceč?

Nejlepší odpověď
annas

Kde jste to slovo objevil? Je to nějaký obnovený zastaralý tvar, protože tentto výraz ve spisovné češtině neexistuje.

Sloveso podvracet je dnes tvar knižní, ve významu

  1. odspodu převracet podlamovat
  2. úplně ničiti, rušit

Dnes je nahrazené slovesem rozvracet

  1. vyvracet, kácei, rozbíjet..
  2. podrývat ničiti

Významy slov pode PSJC

Rozvraceč je také tvar knižní, který se už běžně neužívá.

Jak vplývá z významu slovesa, je to člověk, který něco rozvrací, zničí např. to, co funguje, něco odděluje násilně od sebe, nevhodně rozdělí atd.

Souvisí s významem předpony roz-. – dát něco od sebe .
Předpona pod- vyjadřuje něco dělat pod něčím. – např. stromy se podvrací – dnes vyvrací.

Místo výrazu podvraceč je správný tvar podvratník, stejně jako rozvratník.

Totiž přípona -č se častěji používá k odvozování jmen neživotných, které se používají k určitému účelu. Takže tvar podvraceč vznikl přenesením významu na člověka.

Přípona – ník pak znamená nositele vlastnostní, užívá se u neživotných i životných podst. jmen. Podvratník, dnes rozvratník – mají vlastnost, která něco rozvrací.

Pro zajímavost pes je podvraťák, který podleze pod vraty, ale i „rozvrátil“ čistou rasu. Pro člověka se užívá ve významu podrazák. – podvodník.

Další odpovědi
da ny

Rušivý element, rozvraceč.
Podvratný živel.
Používáno v minulém režimu, rozvraceč politického systému, nespokojený, vyvíjející podvratnou (protistátní) aktivitu 😉
https://www.csfd­.cz/tvurce/975-petr-cepek/
… dále též např.osoba podrážející „autoritu“, vedoucího, učitele ..Rušivý element v kolektivu aj..