dust8

Kdo je to „duševní mrzák“?

Otázka tu padla před pár lety, ale zůstala nezodpovězena.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-to-dusevni-mrzak#discussion

Nejlepší odpověď
Drap

Jedinec se zdeformovaným myšlením a úsudkem.

Další odpovědi
annas

Odpovím citáty

„Kdo lže, je duševní mrzák.“ — Daniela Fischerová

„Zdravého od duševně nemocného odlišuje přece právě to, že zdravý má všechny duševní nemoci a duševně chorý jenom jednu!“ – Robert Musil

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/11864-daniela-fischerova-kdo-lze-je-dusevni-mrzak/

Mrzák je hanlivý výraz – nadávka pro lumpa, darebáka.

Duševní – projevuje se špatnými názory, lží, tedy zveřejňuje to špatné, co se mu promítá v hlavě, v jeho myšlení.

Z toho vyplývá i jeho chování, nemá před ničím či nikým respekt, je zpravidla sebevědomý, Může jít i o narcistický přístup atd.

Jindy ničí památky, pomínky na hřbitovech, nemá úctu zemřelým, k hodnotám, často se z nich stávají „udavači“ atd. ,

--

V odkazu najde slova písně a význam slov Duševní mrzák.

https://bandzo­ne.cz/jtn/album/60960-j-t-n-trochu-punku-navic/34235-dusevni-mrzak.html?gy=2012

Rokio

Já rozhodně ne. Jsem sice autista a jsem labilní, ale jsem schopen podnikání a dosáhl jsem kvalitního vzdělání. Rovněž dosahují vyššího příjmů než lidé pobírající minimální mzdu.

Za duševního mrzáka považuji člověka s těžkou duševní poruchou, který se není schopen o sebe postarat a je závislý na péči jiných.

led

Duševný mrzák s plnou nádržou vody nechá smädného v púšti za sebou bez pomoci.
Duševný mrzák, aby našiel kráľa nechá zabiť tisíce jeho vrstovníkov. (napríklad: Herodes a vraždenie neviniatok)
Čím sa líši duševný mrzák od „normálneho“ človeka?
Duševného mrzáka dokáže stvoriť a aj vytvára samotná spoločnosť svojim antispoločenským konaním, pokiaľ úroveň jeho chorej mysle nie je v súvislosti s jeho zdravotným stavom.

Drap píše: „Jedinec se zdeformovaným myšlením a úsudkem.“, ale predsa Quasimodo, zvonár od Matky Božej v Paríži, dokázal, že aj telesne pokrivený mrzák, s duševne so zdeformovaným myslením vplyvom náuky, nemusí byť vždy mrzák, ak sa v správny okamih „duchom zobudí“ a vykoná čin hodný hrdinu.

Rokio, ak pozrieme na činy rôznych ľudí napríklad pedofilov a vrahov, mnohí z nich sú navonok nerozoznateľní od bežných duševne zdravých ľudí, ale ich činy sú konaním duševných mrzákov.

Daniela Fischerová tvrdí (v odpovedi annas): „Kdo lže, je duševní mrzák.“ budem oponovať: to nemusí byť vždy pravda: Je lekár, kňaz duševný mrzák ak umierajúcemu klame v záujme pokojnej smrti? Treba vždy rozlíšiť k čomu je klamstvo použité. Vy ste (všeobecne vy ľudia) Neklamali ste nikdy? ani len takýto mikroklam " ´Bolí ťa to, nie nebolí…´ a tvár sa skrúca bolesťou, z očí tečú slzy"

V druhej časti odpovede annas možno nájsť niekoľko označení duševného mrzáka

PS.
…než začnete hodnotiť najprv premýšľajte, až potom reagujte.