annas

Kdo byli představitelé tzv. velké trojky, kteří se setkali 4. – 11. 2. 1945?

Jak se tato konference jmenovala? Co bylo hlavními body jejich programu?

Nejlepší odpověď
vagra

Konference se jmenovala Jaltská a
účastnili se jí SSSR, USA a Velké Británie. Hlavními projednávanými body, byl vztah Spojenců k Německu a Francii, znovu se projednávala polská otázka a také vznik Organizace spojených národů.

Zdroj: V.E.- upraveno

Další odpovědi
hanulka11

. ......Situace na frontách se odrazila ve vymezení okupačních zón v Německu, k němuž došlo na konferenci v Jaltě (4.2.1945), na které Velká trojka (Roosevelt, Churchill a Stalin) jednala o poválečném uspořádání světa. Počátkem března zahájili západní Spojenci ofenzívu přes Rýn, během níž obklíčili Porúří. Zatímco anglo-americká vojska rychle postupovala do Německa od západu, zahájila Rudá armáda 16.4.1945 ber­línskou operaci, během níž obklíčila německá vojska v Berlíně a přistoupila k jeho zteči. V Itálii prolomili Spojenci frontu a zároveň vypuklo na severu země povstání: německá vojska brzy kapitulovala, Benito Mussolini byl 29.4. italskými partyzány zastřelen. V Berlíně spáchal Adolf Hitler 30.4. sebevraždu a téhož dne zavlál sovětský prapor nad Reichstagem. Zbytky berlínské posádky kapitulovaly 2.5. V časných hodinách 7.5. byl v Remeši podepsán protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa, který vstoupil v platnost 8.5.1945 o půlnoci středoevropského času – toho dne formálně skončila válka v Evropě.
Závěrečný útok amerických vojsk proti Japonsku začal 1.4.1945 vyloděním na Okinawě. Přes fanatický odpor japonských obránců a nasazení tisíců kamikadze (pilotů-sebevrahů) dobyly jednotky americké armády a námořní pěchoty do 21.6. ostrov, který se stal základnou bombardovací ofenzívy proti Japonsku. Nemožnost dalšího odporu se stala zřejmou po svržení atomových bomb 6.8. na Hirošimu a 9.8. na Nagasaki. Dne 14.8. oznámila japonská vláda, že přistupuje na spojenecký požadavek bezpodmínečné kapitulace a císař Hirohito vydal rozkaz zastavit palbu na všech bojištích. Formální akt bezpodmínečné kapitulace Japonska byl podepsán 2.9.1945. Nej­ničivější konflikt v dějinách lidstva tím skončil…

Zdroj: http://pkg002­.sweb.cz/nove/19-04/II_svetova_val­ka.rtf