Avatar uživatele
Zlatý

Kdo byli představitelé tzv. velké trojky, kteří se setkali 4. - 11. 2. 1945?

Jak se tato konference jmenovala? Co bylo hlavními body jejich programu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Konference se jmenovala Jaltská a
účastnili se jí SSSR, USA a Velké Británie. Hlavními projednávanými body, byl vztah Spojenců k Německu a Francii, znovu se projednávala polská otázka a také vznik Organizace spojených národů.

Zdroj: V.E.- upraveno

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

. ......Situace na frontách se odrazila ve vymezení okupačních zón v Německu, k němuž došlo na konferenci v Jaltě (4.2.1945), na které Velká trojka (Roosevelt, Churchill a Stalin) jednala o poválečném uspořádání světa. Počátkem března zahájili západní Spojenci ofenzívu přes Rýn, během níž obklíčili Porúří. Zatímco anglo-americká vojska rychle postupovala do Německa od západu, zahájila Rudá armáda 16.4.1945 berlínskou operaci, během níž obklíčila německá vojska v Berlíně a přistoupila k jeho zteči. V Itálii prolomili Spojenci frontu a zároveň vypuklo na severu země povstání: německá vojska brzy kapitulovala, Benito Mussolini byl 29.4. italskými partyzány zastřelen. V Berlíně spáchal Adolf Hitler 30.4. sebevraždu a téhož dne zavlál sovětský prapor nad Reichstagem. Zbytky berlínské posádky kapitulovaly 2.5. V časných hodinách 7.5. byl v Remeši podepsán protokol o bezpodmínečné kapitulaci Německa, který vstoupil v platnost 8.5.1945 o půlnoci středoevropského času - toho dne formálně skončila válka v Evropě.
Závěrečný útok amerických vojsk proti Japonsku začal 1.4.1945 vyloděním na Okinawě. Přes fanatický odpor japonských obránců a nasazení tisíců kamikadze (pilotů-sebevrahů) dobyly jednotky americké armády a námořní pěchoty do 21.6. ostrov, který se stal základnou bombardovací ofenzívy proti Japonsku. Nemožnost dalšího odporu se stala zřejmou po svržení atomových bomb 6.8. na Hirošimu a 9.8. na Nagasaki. Dne 14.8. oznámila japonská vláda, že přistupuje na spojenecký požadavek bezpodmínečné kapitulace a císař Hirohito vydal rozkaz zastavit palbu na všech bojištích. Formální akt bezpodmínečné kapitulace Japonska byl podepsán 2.9.1945. Nejničivější konflikt v dějinách lidstva tím skončil…

Zdroj: http://pkg002.sweb.cz/nove/19- 04/II_svetova_valka.rtf

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3913
Zlatý Drap 2386
Zlatý led 1688
Zlatý marci1 1316
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 975
Zlatý mosoj 864
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.