Avatar uživatele
Zaibatsu

Jak se jmenovala konference o poválečném uspořádání Evropy?

Zajímá mě, jestli na nějaké konferenci druhé světové války bylo smluveno, že se Evropa rozdělí mezi západní spojence a Sovětský svaz. Dlouho jsem měl za to, že nás spojenci přiřkli Sovětům v Jaltě, ale když jsem se to snažil ověřit, tak o tom nikde nemůžu najít ani čárku, naopak, na Jaltě se mluvilo o Polsku a Stalin měl přislíbit, že nechá evropské státy demokratickým způsobem vyřešit si své problémy.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, aliendrone před 2276 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Záleží na tom, jak se na program jednání díváme.

A. . První konference – Jalta

" Jaltská konference určila před více než 70 lety na dlouhá desetiletí podobu Evropy -začátek 4. února 1945

Po dohodě o koordinaci plánů a lhůt vojenských operací Spojenců v závěrečném období války se jednání soustředila na pět okruhů otázek týkajících se poválečného uspořádání poměrů ve světě:

  1. okupace a správa poraženého Německa;
  2. politické uspořádání v Evropě;
  3. vytvoření rady ministrů zahraničních věcí;
  4. ukončení války proti Japonsku;
  5. založení Organizace spojených národů.atd.

http://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/61969/jal­tska-konference-urcila-pred-70-lety-na-dlouha-desetileti-podobu-evropy.html

B. Defintivní uspořádání – problém Německa – navazovalo se na jednání v Jaltě.

"Kapitola 1: Poválečné rozdělení světa
Evropské vojenské pakty během studené války

  1. 1. Postupimská konference – červenec-srpen 1945 = poslední spolupráce Spojenců po druhé světové válce (Stalin, Harry Truman-USA, C. Attlee-VB) – Německo mělo zůstat jednotné, stanoveny 4 okupační zóny v zemi i v samotném Berlíně, plán = demilitarizace, denacifikace, demokratizace a dekartelizace (omezení moci německých monopolů). Potrestání válečných zločinců (norimberský proces). Posunutí východních německých hranic na linii Odra-Nisa. Konference byla nucena akceptovat vyhánění Němců z ČSR, Polska a Maďarska (pozn. to znamená, že Spojenci v žádném případě nenařídili z vlastní iniciativy odsun Němců!). Vzhledem k rozdílným zájmům spolupráce vítězů časem vázla.
  2. O osudu světa rozhodují SSSR a USA, evropská politika zaostává. Počáteční spolupráce v OSN časem skončila.
  3. Vznikly dva světy:
  1. západní demokracie (=osobní svoboda člověka a soukromé vlastnictví) s tržním hospodářstvím = tzv. kapitalistický svět (USA a západní Evropa)
  2. totalitní diktatury (v čele vůdcové a komunistiké strany, potlačení lidských práv, marxisticko-leninská ideologie) se státem řízenou ekonomikou = tzv. socialistické hospodářství (SSSR a jeho satelité e východní Evropě
    1. tyto dva světy byly od 50. let nesmiřitelně nepřátelské, rozděleny tzv. železnou oponou a vedou souboj o osud Evropy v tzv. studené válce.

http://dejepis­.pajka.info/1601-vyvoj-po-roce-1945-povalecne-rozdeleni-sveta.php

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/posledni-faze-valky-1945/

.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
orwell

Já si myslím, že to byla jaltská konference.

https://search­.seznam.cz/?q=pov%C­3%A1le%C4%8Dn%C3%A9+us­po%C5%99%C3%A1d%C3%A1n%C­3%AD+evropy&oq=pov%C3­%A1le%C4%8Dn%C3%A9&sou­rceid=szn-HP&sgId=YREC4JqNncI-_cJSkBp74hwok­nZvzn4fzGqNYG­Rakw%3D%3D&thru­=sug&su=c&aq=2

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
plebs

Teherán, Jalta, Postupin, Roosevelt nemocen, Churchill deprese a vše hlavně mazaně ovládal Stalin.
Nejsem odborník, ale jak chápu a tápu v historii v roce 1938 nás Angláni, Frantíci i Špageťáci předhodili skopčákům jako předkrm a tím pokračovala zkáza dalších desetiletí až do sametových hrátků, v roce 1945–46 Angláni a Amíci nechali manévrovat Stalina v jeho prospěch.
Od roku 2015 Německo, Francie, Itálie manévruje takticky s přílivem přistěhovalců a malinkaté Česko se časem s pokorou podřídí. Poněvadž v EU Parlamentu je zastoupení 100, 99, 80 poslanců proti 23 Českým a to ještě poslanci za obdivované ANO hlasují ve prospěch uvedených mocností.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Takovou konferenci NEMŮŽEŠ najít zcela pochopitelně, protože NIKDY NIC takového nebylo ujednáno. Na Jaltě se jednalo o lecčems, o Polsku, o Německu, Jugoslávii, reparacích atd.

Rozdělení na východ/západ teprve vyplynulo z následných událostí. Takže přesně jak píšeš – Stalin sice slíbil nevměšování, ale sliby chyby, že? Následné komunistické puče v Maďarsku, Československu atd. o tom jasně vypovídají. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

Zřejmě máte, pane kolego, na mysli postupimskou konferenci. Na ní se, alespoň otevřeně, nemluvilo o rozdělení Evropy na východní a západní. Vítězové nad nacisty se ještě tvářili jako spojenci. Upravovaly se státní hranice a Československu byla sebrána Zakarpatská Ukrajina.

Před tím, na jaltské konferenci, si prý Churchill se Stalinem na kousku papíru rozdělili procentuální vliv v balkánských státech a v Maďarsku. Československo zde nebylo zmíněno.

Až v následujících letech se začalo přiostřovat. Vzhledem k tomu, že Československo leželo východně od sovětské okupační zóny a že většinu našeho území osvobodila RA, připadli jsme jaksi teritoriálně na východ. Definitivum provedl Gottwald státním převratem v roce 1948.

V dějinách není kdyby. Tedy jestli to mohl neudělat, a co by bývalo bylo, kdyby to byl neudělal …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek