Zaibatsu

Jak se jmenovala konference o poválečném uspořádání Evropy?

Zajímá mě, jestli na nějaké konferenci druhé světové války bylo smluveno, že se Evropa rozdělí mezi západní spojence a Sovětský svaz. Dlouho jsem měl za to, že nás spojenci přiřkli Sovětům v Jaltě, ale když jsem se to snažil ověřit, tak o tom nikde nemůžu najít ani čárku, naopak, na Jaltě se mluvilo o Polsku a Stalin měl přislíbit, že nechá evropské státy demokratickým způsobem vyřešit si své problémy.

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, jak se na program jednání díváme.

A. . První konference – Jalta

" Jaltská konference určila před více než 70 lety na dlouhá desetiletí podobu Evropy -začátek 4. února 1945

Po dohodě o koordinaci plánů a lhůt vojenských operací Spojenců v závěrečném období války se jednání soustředila na pět okruhů otázek týkajících se poválečného uspořádání poměrů ve světě:

  1. okupace a správa poraženého Německa;
  2. politické uspořádání v Evropě;
  3. vytvoření rady ministrů zahraničních věcí;
  4. ukončení války proti Japonsku;
  5. založení Organizace spojených národů.atd.

http://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/61969/jal­tska-konference-urcila-pred-70-lety-na-dlouha-desetileti-podobu-evropy.html

B. Defintivní uspořádání – problém Německa – navazovalo se na jednání v Jaltě.

"Kapitola 1: Poválečné rozdělení světa
Evropské vojenské pakty během studené války

  1. 1. Postupimská konference – červenec-srpen 1945 = poslední spolupráce Spojenců po druhé světové válce (Stalin, Harry Truman-USA, C. Attlee-VB) – Německo mělo zůstat jednotné, stanoveny 4 okupační zóny v zemi i v samotném Berlíně, plán = demilitarizace, denacifikace, demokratizace a dekartelizace (omezení moci německých monopolů). Potrestání válečných zločinců (norimberský proces). Posunutí východních německých hranic na linii Odra-Nisa. Konference byla nucena akceptovat vyhánění Němců z ČSR, Polska a Maďarska (pozn. to znamená, že Spojenci v žádném případě nenařídili z vlastní iniciativy odsun Němců!). Vzhledem k rozdílným zájmům spolupráce vítězů časem vázla.
  2. O osudu světa rozhodují SSSR a USA, evropská politika zaostává. Počáteční spolupráce v OSN časem skončila.
  3. Vznikly dva světy:
  1. západní demokracie (=osobní svoboda člověka a soukromé vlastnictví) s tržním hospodářstvím = tzv. kapitalistický svět (USA a západní Evropa)
  2. totalitní diktatury (v čele vůdcové a komunistiké strany, potlačení lidských práv, marxisticko-leninská ideologie) se státem řízenou ekonomikou = tzv. socialistické hospodářství (SSSR a jeho satelité e východní Evropě
    1. tyto dva světy byly od 50. let nesmiřitelně nepřátelské, rozděleny tzv. železnou oponou a vedou souboj o osud Evropy v tzv. studené válce.

http://dejepis­.pajka.info/1601-vyvoj-po-roce-1945-povalecne-rozdeleni-sveta.php

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/posledni-faze-valky-1945/

.

Další odpovědi
orwell

Já si myslím, že to byla jaltská konference.

https://search­.seznam.cz/?q=pov%C­3%A1le%C4%8Dn%C3%A9+us­po%C5%99%C3%A1d%C3%A1n%C­3%AD+evropy&oq=pov%C3­%A1le%C4%8Dn%C3%A9&sou­rceid=szn-HP&sgId=YREC4JqNncI-_cJSkBp74hwok­nZvzn4fzGqNYG­Rakw%3D%3D&thru­=sug&su=c&aq=2

plebs

Teherán, Jalta, Postupin, Roosevelt nemocen, Churchill deprese a vše hlavně mazaně ovládal Stalin.
Nejsem odborník, ale jak chápu a tápu v historii v roce 1938 nás Angláni, Frantíci i Špageťáci předhodili skopčákům jako předkrm a tím pokračovala zkáza dalších desetiletí až do sametových hrátků, v roce 1945–46 Angláni a Amíci nechali manévrovat Stalina v jeho prospěch.
Od roku 2015 Německo, Francie, Itálie manévruje takticky s přílivem přistěhovalců a malinkaté Česko se časem s pokorou podřídí. Poněvadž v EU Parlamentu je zastoupení 100, 99, 80 poslanců proti 23 Českým a to ještě poslanci za obdivované ANO hlasují ve prospěch uvedených mocností.

aliendrone

Takovou konferenci NEMŮŽEŠ najít zcela pochopitelně, protože NIKDY NIC takového nebylo ujednáno. Na Jaltě se jednalo o lecčems, o Polsku, o Německu, Jugoslávii, reparacích atd.

Rozdělení na východ/západ teprve vyplynulo z následných událostí. Takže přesně jak píšeš – Stalin sice slíbil nevměšování, ale sliby chyby, že? Následné komunistické puče v Maďarsku, Československu atd. o tom jasně vypovídají. ;) :D :D

MK44

Zřejmě máte, pane kolego, na mysli postupimskou konferenci. Na ní se, alespoň otevřeně, nemluvilo o rozdělení Evropy na východní a západní. Vítězové nad nacisty se ještě tvářili jako spojenci. Upravovaly se státní hranice a Československu byla sebrána Zakarpatská Ukrajina.

Před tím, na jaltské konferenci, si prý Churchill se Stalinem na kousku papíru rozdělili procentuální vliv v balkánských státech a v Maďarsku. Československo zde nebylo zmíněno.

Až v následujících letech se začalo přiostřovat. Vzhledem k tomu, že Československo leželo východně od sovětské okupační zóny a že většinu našeho území osvobodila RA, připadli jsme jaksi teritoriálně na východ. Definitivum provedl Gottwald státním převratem v roce 1948.

V dějinách není kdyby. Tedy jestli to mohl neudělat, a co by bývalo bylo, kdyby to byl neudělal …