autacek

Kdo byl hrdina v roce 1968?

Muselo být nadevše jasné, že přesile se nedá odolat, ale přece se našli tací, co riskovali své zdraví i životy, dělali bordel, běhali s vlajkami, převraceli tramvaje a autobusy, vytrhávali dlažební kostky, otáčeli směrovky, provokovali, házeli hořlaviny na tanky i vojáky, zapalovali i jinou vojenskou techniku tehdejších aliančních spojenců. Faktem je, že kdo seděl doma na zadku většinou k úhoně nepřišel a bordel se děl a ztráty na zdraví a životech přišli především tam, kde se nerespektovala vůle vládnoucích složek (i naše vojsko uposlechlo a vyhnulo se naštěstí ozbrojenému střetu). Byla to pochmurná doba, ale co je to vlastně hrdinství? Je hrdinstvím postavit se před tank a nechat se přejet?

Je naproti tomu hrdina v dnešních dnech člověk, který vystrčí na spojenecký konvoj valící se přes naše území holý zadek a je ihned dnešním režimem popotahován?

https://magazin­.aktualne.cz/fo­to/josef-koudelka-srpen-1968-hledame-hrdiny-slavnych-fotek/r~0df6c5­f4793811e89879ac1f6b220e­e8/

Nejlepší odpověď
led

Hrdinstvo nie je len dvíhať päste, „co riskovali své zdraví i životy, dělali bordel, běhali s vlajkami, převraceli tramvaje a autobusy, vytrhávali dlažební kostky, otáčeli směrovky, provokovali, házeli hořlaviny na tanky i vojáky, zapalovali i jinou vojenskou techniku tehdejších aliančních spojenců“.
Nie, hrdinstvo je aj plnenie si svojej občianskej a ľudskej povinnosti, bez ohľadu či prší, alebo búrka hrmí.
Nie je hrdinstvo, keď matka s dieťaťom v kočíku sa postaví nepriateľovi. Zabezpeč dieťa pre budúcnosť a bojuj v prítomnosti, to je hrdinstvo. Aj tá Matka, čo dala synovi do ruky pušku, vedela, že sa z boja nemusí vrátiť živý, napriek tomu ho do boja za budúcnosť poslala. To je hrdinstvo, nie plné ústa silných rečí, obete ktoré riešia prítomnosť, ale nie budúcnosť. Aj zomierať v plameni nenávisti treba s myšlienkou v šťastnú budúcnosť potomkov, nie v zlome beznádeje, keď bezradné zápalky chcú-nechcú horieť. Aj ten, kto v ťažkých časoch svojou prácou robotníka, roľníka, úradníka, vedca a mnohých iných profesiách, nie v hamižnosti seba a svojich, ale v prospech ľudu svojej vlasti, ten koná hrdinské činy, tomu kričme „Sláva Hrdinovi!“

Teraz sa zjavilo veľa hrdinov, čo v tej dobe na peci ležali a buchtami sa dávili. Bol to ťažký boj, veď čo keby nepriateľ vošiel do chalupy… Nie, nedáme im jedlo, víno, rýchlo všetko zjeme, vypijeme a čo zostalo skeťasíme. To je hrdinstvo tejto ťažkej doby! Dajte mi metál za odvahu! (to sa skutočne stalo, keď hrdinovia tých čias využili situáciu na vlastné obohatenie)

Nie je hrdinstvo to, že povieme, čo chcete počuť. A pravda býva často veľmi krutá, bolestná, neradi ju mnohí vidia len tak, nezakrytú, plnú bolestí a nádorov…skrývajú ju hlboko len aby nevideli, nepočuli a nedajbože, ani nepovedali! No nech akokoľvek ju skrývame, vždy sa na svetlo sveta dostane.Keď nie dnes, tak zajtra, počkám, času dosť.

Další odpovědi
zjentek

Hrdina není ten, kdo se zlu staví. Hrdina je ten, který zlo rovnou vymýtí. A to vyžaduje stoprocentní (100%!) odhodlání. Hrdina nemá v rukávu schovaných pár procent odhodlání pro vlastní přežití a v druhým nějaký procenta pro vlastní rodinu. Hrdina ohrožující zlo nejdříve vymýtí, pak spálí jeho kořeny a teprve pak se vrátí do bezpečí. Hrdinové jsou později často souzeni na mezinárodních dvorech a celý tento koloběh hrdinství je reálný pouze na takovém pevném základě, kde lidstvo nedokáže rozlišit zlo od bobra.

ivzez

Já považuji za hrdiny ty, kdo se snažili vysílat,
dokud to jen trochu šlo.

hapiky

Každá intervence cizích vojsk proti vůli národa je ohavná věc. Vždy se najdou hrdinové, kteří budou protestovat. Jen srá.čům je to jedno, někteří jsou tak prohnilí, že je budou i vítat s vidinou dobrého bydla. Hrdinové byli všichni, kdo s tím alespoň nesouhlasili (i členové KSČ).
Naopak sráči byli a jsou ti, co nazývají nesouhlas s invazí cizích vojsk za dělání bordelu.

Kryšpín

Kdo byl hrdina, když se podívám do historie, pro dvě třetiny národa možná i více kovaný soudruch Slovák Dubček, který pět let studoval komunismus v Moskvě poté pobláznil národ o komunismu s lidskou tváří / možná měl v úmyslu míšunk s krásným kapitalismem / za dozoru Varšavské smlouvy.
Později jako vrchní zbabělec skoro pro národ hrdina, vyhověl Sovětskému svazu a se soudruhy Smrkovským a Černíkem podepsal přítomnost vojsk na území Československa a umístění vojenských hraček, o rok později podepsal pendrek-zákon.
Vážení osmmašedesátníci a nadšenci, jejich přídržtaškové, možná se pletu, ale malinko mám dojem, ohromné nadšení v roce 1948, v roce 1968 a v roce 1989, nebylo provedeno jen některou slibotechnou, ale poblázněním národa.
Hrdost čekého národa ukazuje na př. kájinkáda, kdy se houfy čecháčků fotí / včetně prodloužené ruky zákona /, podepisují, čučí na film o amnestovaném dvojitém mordýři milionáři, hltají nejčtěnější blábolky deníků, litují Terku rozhoďnožku a další podobné celebrity.

hapiky

zjentek: Teoretické tlachání, alespoň co se týče tohoto tématu. Řekni mě, kdo by mohl zastavit Rusa v r. 1968. Ani hrdina s velkým H by jej nezastavil.Není pravda, že když chybí hrdina, tak jsou všichni zbabělci.

hapiky

Krišpin: Pro tebe platí jedno přísloví: Po boji je každý generál. Ty brďo, co tak špatného Dubček chtěl? Děláš si pr.el a chceš ho jen zesměšnit. Tehdejší záměr byl jasný: Dopřát lidem trochu více svobody a to byl hrdinský čin. To, že měl potom na kahánku a podepsal to co by si nikdy nepřál, byl jen čin zoufalého odsouzeného, kdy zrádci národa ho vlekli na šibenici. Chtěl bych vidět tebe jak odoláváš sovětské KGB a jejím přisluhovačům. RUS NEPATŘÍ A ZŘEJMĚ NIKDY NEBUDE PATŔIT DO DEMOKRATICKÉ EVROPY. (Jen by ji chtěl ovládat)

led

Kryšpín, politik vo funkcii nikdy nie je sám. Čerpá informácie nielen zo svojej hlavy, ale aj „rozumy“ ľudí okolo, veľakrát sa musí riadiť akýmsi výborom – tj skupiny ľudí predstavujúcich, podľa nich zdravú mienku národa. Samotný politik nedokáže nič, ak mu k tomu nepomôžu iní.
Myslíte snáď že halasný hlásnik istej nemenovanej veľmoci by dokázal dosiahnúť zvraty a kolotoče v medzinárodnej politike a medzinárodnom obchode, ak by mu v tom nemomáhali iní? Odpoviem si sama, Nie, ani zvýšené clá „pre ochranu národnej prosperity“ by nedokázal zaviesť sám. Podobne to bolo aj s vami menovanými. Prežila som toto obdobie a to, že nebolo horšie, bolo na základe tichej dohody vlád USA a ZSSR. americké tanky a lietadlá boli síce v pohotovost, keby náhodou červený kosák pri kosbe zasiahol aj za plot, ale príkaz znel možno švejkovsky: „Nestrieľajte, sú tam ľudia! Hrajme sa každý na svojom piesočku a so svojimi hračkami. Naše sú biele a ich červené…“

ivzez

Škoda, že se nedá ohodnotit i diskuze!