Avatar uživatele
Zlatý

Kdo a kdy vymyslel ostnatý drát? V které době se jeho použití stalo symbolem útlaku a nesvobody?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nejúspěšnější ostnatý drát byl patentován Josephem F. Gliddenem z Illinois v roce 1874. Vynález ostnatého drátu tak na sklonku 19. století významně ovlivnil rozvoj chovu hovězího dobytka na americkém Západě, neboť umožňoval relativně levně ohradit rozsáhlé pastviny.

Významné bylo také využití ostnatého drátu při budování efektivních protipěchotních překážek na bojištích. Spolu s použitím kulometu způsobil později praktické zablokování pozic během 1. světové války. Překonání takových překážek byl jeden z popudů k vývoji tanku.

Smutnou proslulost získal ostnatý drát jako součást oplocení koncentračních táborů, později také na tzv. Železné oponě, hranici oddělující za studené války západní a východní státy. Ostnatý drát se tak stal symbolem útlaku a nesvobody.

V klasické konstrukci z drátu v pravidelných rozestupech kolmo trčí zaostřené špičky drátu. Modernizací ostnatého drátu je tzv. žiletkový drát, který sestává z jednoho drátu jako jádra, do kterého jsou s krátkými mezerami upevněné „žiletky“ – ostré kousky tenkého plechu.(Net)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Původně měl ostnatý drát sloužit jako ochrana.

První pokusy se objevily už v polovině 19. století v USA.
Ostny z hřebíků v destičkách připevněných na drát, které si nechal patentovat Lucien Smith, se ale nehodily pro sériovou výrobu. Další typ byl tvořený ostny z plechu, které byly fixované dvojicí překroucených drátů. Tvarem připomínaly diamant.

Zásadní změnu přinesl do historie ostnatého drátu rok 1874. Tehdy požádala jistého Josepha Gliddena jeho manželka, aby jí oplotil zahradu. A pan Glidden se dal do práce. Na kávovém mlýnku ohýbal drát a pak z něj odštípnul ostny. Ty pak navlékal jako korálky na další drát a opět fixoval překroucením. Jeho patent vyvolal „ostnatou“ horečku. Další a další vynálezci přicházeli s novými pokusy. Vzniklo tak přes 1500 druhů ostnatých drátů.
Bohužel – všechno se dá zneužít. A tak se stal v době války na čas i nástrojem represe. Dnes máme další nástupce – žiletkové dráty. Věřme, že nás budou už jen chránit.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/po rady/1095927644-kalendarium/21 1563235300035/


Avatar uživatele
Bronzový

Asi kolem 18 stoleti se objevil ostnaty drat,a hojne byl pouzivan na Zapade k potrebe kovboju,ohranicit pozemky pro sva stada.A casem ,casteho ohranicovani ,zapricinilo omezit svobodu prvoobyvatelum indianum.


Avatar uživatele
Pokročilý

Nevěř ostnatému drátu, byť by se stokrát tvářil jako stonek růže. (Karel Kryl)

Zdroj: http://cs.m.wikipedia.org/wiki /Ostnatý_drát


Avatar uživatele
Zlatý

fcoop sice správne napísal vznik a jedno z prvých použití ostnatého drôtu, ale zabudol (asi si nevšimol), že ostnatý drôt bol používaní aj pri ohradení "zajateckých" táborov porazených indiánskych kmeňov pred ich presídlením do rezervácií.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.