annas

Kde se vzalo úsloví "když jeden druhého přečurá? Jak chápete jeho význam?

Nejlepší odpověď
vagra

Poznámka ke vzniku tohoto úsloví.
Laponci, Sámové (my jim říkáme nepřesně Eskymáci) praktikují rituál, kdy jeden močí druhému přes rameno.
Možná i díky tomu vzniklo úsloví, že někdo někoho přečural.

Zdroj: z-http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mo%C4%8De­n%C3%AD

Další odpovědi
anonym

Já bych to viděla na soutěž chlapců,kdo nejdál dočůrá vyhrává.Tohle jejich soutěžení by s tím mohlo mít něco společného.

Drap

Význam je znám -přechytračí, vyzraje na něj. Domnívám se že spojitost by to mohlo mít s hovorově používaným „vyčuránek“ , což se používá ve významu jako vychytralý, mazaný, popř. na úkor druhých.
Jak ale skutečně k používání tohoto výrazu došlo a odkud pramení, netuším

Sůwa

Souhlas s >jami155<, jen ještě doplním, že nejen kdo dál, ale i kdo výš. 🙂To je další disciplína.

Zdroj: životní zkušenosti mých kamarádů

hanulka11

říká se jsi vychc…j jak mraky ,ale já tě přečůral

prostě jeden triumfuje druhého......kdo víc ten vyhrává …

takže jami bude hodně hodně blízko