dust8

Kde se nachází závětří?

Nejlepší odpověď
annas

1. Závětří je místo, které chrráněné před větrem, , jinak také ústraní, zátiší, zákoutí
.

2. v meteorologii je na straně horského pásma, kde převládající vítr vane od hřebene dolů

3. prostor za vchodem do budovy z ulice, zamezující vnikání průvanu, chladu a pod. dovnitř

4. klid od větru, ticho.

Jako vždy uvádím odkaz, protože významů je víc, třeba význam 2 a 3 nejsou běžné.

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=z%C3%A1v%­C4%9Bt%C5%99%C3%AD+&whe­re=hesla&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

--
Je zajímavé, že ve staročeštině existoval výraz závětie = místo chráněné před vanutím větru, závětří, úkryt.

Z toho vyplývá, že slovo vítr, od něhož je odvození zá-větří má původ od slova vítr (větr) a tento výraz od slovesa váti.

Původně se lidé domnívali, že vanutí vzduchu způsobuje démon, , jenž fouká. Jeho protějškem byla matka bouře, v litevštině větra, větrné počasí.

Přeložka (předpona) za – bylo to za větrem, tedy tam, kde vítr nevane.

Původ podle Machkova Etymologického slovníku.

Další odpovědi
independent

Na šesté hodině.
Neviděl jsi piráty z karibiku?

Kepler

Za jakoukoliv přírodní překážkou, která je dost velká na to, aby se netvořily turbulence za ní. Skála, les, někdy stačí autobus. Jak na sviňu, když to venku vydatně funí, nikdy žádnou nenajdu, když si chci zapálit cígo.

elkon

Vše odvrácené od návětrné strany.

Edison

Za větrem.