pusinka50

Kde přesně se nacházejí v těle ledviny a kde ploténky?

Myslím tím, jestli ledviny jsou výše než ploténky?
A ploténky přímo navazují na páteř, jsou spíš uprostřed hned u páteře nebo dál po okrajích páteře směrem k bokům?
Zkusme vzít jako jeden vodorovný poměr „pas“, tedy od pasu dolů a nahoru a jeden poměr svislý jako je páteř.

Zkuste mi popsat místo „uložení“ v těle.

Neposílejte mě k doktorovi! Mám se objednat na donzitometrii plotének, ale až příští rok.

Bolí ledviny při námaze, jako je delší vaření či vytírání podlah nebo jsou to ploténky?
A jak se pozná špatná funkce ledvin?

Nejlepší odpověď
annas

Ledviny bolí i v klidu ve výšce malinko nad pasem.Když si bouchneš do zad,tak to zabolí. Bolest ledviny bys měla ucítit, jestliže bosá vyskočíš několik centimetrů do výšky, tak při dopadu to ucítíš.

Plotýnky – záleží na tom, v jakém jsou stavu, v které části páteře. . Jinak víc povídání v odkazu.

http://ona.id­nes.cz/bolest-zad-cs3-/nemoci.aspx?c=A071012­_125558_nemoci_bad

Další odpovědi
Drap

Zde najdeš:
http://www.anam­neza.cz/Organy/lid­ske-telo/14

Ledviny cítíš vzadu těsně nad zadkem,, dá se říct v pase. Někdy může bolest přecházet i o něco výše nebo do boku.

mosoj

No tak ploténky máš v páteři mezi obratli nikde jinde !!! Kde máš páteř snad víš.
Ledviny jsou uvnitř těla na levé i pravé zadní straně . Pokud bolí , bolí na spodní straně zad nad pasem. Upozorňuji tě ale, že mimo ledvinových kamenů, kdy je bolest opravdu veliká, ledviny téměř nebolí a přesto mohou mít sníženou funkci.

Nedostatečná činnost ledvin se projevuje zvýšeným obsahem draslíku v krvi ( velmi nebezpečné pro srdce) a různě zvýšenými parametry v moči , urea, bílkoviny, krev a pod.
Existuje vypočítaný parametr z těchto hodnot, který udává funkci ledvin v % .
Doplňuji:
Ten vypočítaný parametr funkce ledvin je GF dle MDRD !

anonym

Plotýnky jsou vazivové destičky mezi obratly.
Ledviny leží podél páteře v horní části břicha (cca dolů od žeber).
___
Mechanicky poškozené (vyhřezlé, prasklé…) plotýnky mohou působit i značné bolesti až po třeba dočasnou i trvalou paralýzu (i poškození míchy).
Ledviny mohou bolet při námaze, ale to už musí být ´nemocné´ (nejde o svaly ani nosný skelet). Jejich disfunkce způsobuje např. tvorbu kamenů, ale chorob ledvin může být mnoho.