Hehe7

Kde najít informace ohledně přijímacích zkoušek na JAMU?

Chtěla bych se stát herečkou a po střední bych chtěla buď na JAMU nebo DAMU (obor činoherní herectví). Na stránkách DAMU mají přehledně vypsané informace o přijímačkách, ale co se týče JAMU je to docela slabý. Nemáte někdo zkušenosti se zkouškama na JAMU? Jak to přibližně vypadalo? Případně kde byste hledali informace?

Odpovědi
da ny

Jistě máte nějakou průpravu, aktivity v tomto oboru.
Případně SŠ stejného zaměření, nebo gymnázium, takto zaměřené (v našem kraji je např. v Karlových Varech).
Obvykle budoucí student, hledá informace na stránkách školy.
To je obvykl žák/student, schopen si najít sám, pokud má o studium zájem.
Přímo na fakultě. Některé školy mají i přípravné kurzy.
https://www.ja­mu.cz/prijima­ci-rizeni/
https://is.ja­mu.cz/do/jamu/doc/5453/­podminky_pro_pri­jeti_ke_studi­u/DIVADELNI_DRA­MATURGIE_2024­.pdf?changed=17035526­65413
https://is.ja­mu.cz/do/jamu/doc/5453/­podminky_pro_pri­jeti_ke_studi­u/CINOHERNI_RE­ZIE_2024.pdf?chan­ged=1703552665413

led

Trochu samostatnosti aj v rozhodovaní sa budúcej herečke neuškodí.
Nepíšeš (dovolím si tykanie vzhľadom na vek zjavne neplnoletej adeptky Tálie), či máš za sebou už nejaké kroky a verejné vystúpenie na javisku. Nemyslím recitovanie povinnej básničky počas vyučovania.
Treba si uvedomiť, že herectvo je rehoľa, v ktorej nepredstieraš, ale žiješ život iného človeka podľa daného scenára. Vyžaduje to veľa učenia, skúšania a „osobnostných prevtelení“ do predstavovanej postavy, bez ohľadu na to, či ti je sympatická, alebo protivná.
Ak chceš ísť na prijímačky na „hereckú“ obzri sa za seba, idú s tebou aj tvoje zahrané postavy. Dokážeš z textu scenára pochopiť postavu a vytvoriť jej podobu? Alebo chceš hrať etudu z pantomímy?
Stačí veľa slov, poviem to zjednodušene:
Ak sa nesnažíš získať svoj cieľ vlastnými silami, prehrávaš svoj beh.
Ak niečo chceš dosiahnuť, choď za tým, prekonávaj prekážky a svoju nevedomosť učením, získavaním skúseností od skúsených a hlavne, načo mnohí zabúdate, prejav svoju samostatnosť na svojej ceste životom.

V tejto súvislosti si spomínam na jedného z rodiny známych slovenských hercov.
Dnes sa už o ňom veľa nehovorí, je to príbeh Jana, ktorý nechcel byť hercom, až nakoniec jedného dňa tento „skúsený majster závodnej vlečky v Dubnici nad Váhom“ prišiel do VŠMU na prijímacie skúšky (čím silne pokazil vekový priemer uchádzačov o štúdium).
Následné dlhé desaťročia svojským štýlom zažiaril na doskách, čo znamenajú svet a na plátnach kín, aj cez obrazovku televízora ovplyvnil mnohých divákov.
Isto ste uhádli… Jano Króner, takto dokázal, že nikdy nie je neskoro, ak sa nenecháš odradiť okolnosťami, ale ideš za svojim cieľom.

led

zjednodušene, možno si pochopila z príbehu o Janovi, že nikdy nie je neskoro, ak chceš niečo robiť dobre.
Ak neprejdeš tento rok na prijímačkách, svet sa nezrúti. Jednoducho hraj v amatérskom súbore (popri práci, štúdiu), alebo zamestnaj sa v divadle ako zákulisná pracovníčka, alebo hoci uvádzačka (to môžeš aj popri škole) a neskôr sa zasa prihlás na študium herectva.