zjentek

Kde najdu seznam slov, u kterých počáteční písmeno C vyslovujeme jakožto K?

Jak se nazývají tato slova?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o starý jev, kdy se indoevropské jazyky dělily na satemové a kentumové.

Výslovnost v latině c jako k souvisí s postavením dalších hlásek. Nauka o výslovnosti se nazývá ortoepie a souvisí s vývojem jazyka, postavením hlásek, přízvukem atd.

Nejvíc těchto slov bude v latině, protože základem jedné skupiny jazyků je slovo centum, tedy pojmenování číslovy sto.

S ortoepií souvisí ortofonie , která se týká náležitého tvoření a znění hlásek v mluvené podobě.

Název se odvozuje od číslovky sto – satem v jazyku avesta a centum (kentum) v latině.

Všechny si už nepamatuji, oprášila jsem si v učebnici staroslověnštiny.

Kentumové jazyky: keltské, germánské, řečtina, latina, tocharština a anatolština;

Satemové jazyky: indické, íránské, slovanské, baltské, arménský a albánský.

Další odpovědi
quentos

Troufnu si tvrdit, že takový seznam neexistuje. Takových slov je hrozná spousta – nejen přejatých do češtiny, ale především v cizích jazycích (angličtině, francouzštině, španělštině, italštině a jistě i některých dalších – nespecifikovals, zda chceš slova v jednom konkrétním jazyce, nebo ve všech), proto nebudou mít ani žádný souhrnný název.
To je totéž, jako kdybys chtěl seznam českých slov, kde se počáteční S čte jako Z (sbalit, sběř…). Takový seznam rovněž neexistuje, jen jde o skupinu slov, kde se uplatňuje jev zvaný spodoba znělosti.

elkon

To jsou většinou cizí slova. Třeba Carmen

Ametyst

Nejvíc jich asi bude v anglickém slovníku pod písmenem ´C ´.

Kelt

Pokud následuje tvrdá samohláska, čte se C, jako K. Ale v každém jazyce je to jinak. Tvrdé samohlásky jsou a, o, u, měkké samohlásky jsou e, i. A také souhlásky za c způsobují, že se c vysloví jako k. Cyklus, cyklista, cylindr, cep, cín, cedr. .
Cacao,

zjentek

Ano, jedná se mi pouze o slova (cé vs. ká), existující v českém jazyce.

Troufnu si tvrdit, že seznam, na který se táži, pokud by existoval, měl by pramálo společného se skupinou slov, kde se uplatňuje jev zvaný spodoba znělosti. Čili nejde o „totéž, jako kdybys chtěl…“