Frogman

Kde je hranice, kde se voda z řeky stává mořem?

Budu vycházet třeba z Labe, které má končit někde tady: https://mapy.cz/za­kladni?x=8.5055861&y=5­3.9753396&z=10

Kde ale přesně končí a kde začíná Severní moře?
Tak mě jen tak napadlo, jak rychle se „šíří“ sůl ve vodě? Je možné, že je nějakých pár metrů (nebo snad i kilometrů?) od ústí slané i Labe, nebo ten proud Labe nedovolí soli šířit se proti proudu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Hranice není ostrá. Budeme-li vycházet ze slanosti vody, je tam pásmo tzv. brakické (smíšené) vody, které se posouvá vlivem přílivu a odlivu. Například v ústí Amazonky je přiliv tak výrazný, že mořská voda se šíří proti proudu v podobě přílivové vlny, na které se běžně surfuje.

Další odpovědi
Edison

Není to přesná hranice. Navíc se pásmo přechodu mění a posouvá podle akruální situace. V zásadě se ale zjišťuje měřením slanosti vody. Pojem „ústí“ mi přijde spíše geografický, než hydrologický.

Dochy

Kepler: Přílivová vlna ještě nemusí (ale může) znamenat že se tou řekou šíří mořská (slaná) voda. Vlna může jít i proti proudu řeky.