Pupik71

Kamarádka se ucházela o pracovní pozici, vzali ji na zkoušku, odpracovala celou směnu. Má nárok na odměnu?

Nejlepší odpověď
Alesh

Nevím

Trochu brzo se na to ptát, ne?
Takovéto věci se domlouvají s potenciálním zaměstnavatelem předem. Měla nějakou smlouvu nebo jak se domluvili? Možná jen malinko zneužili její naivní přístup, ona nemá nic, žádný papír, tak to bude složité. Je možné, že i tak má nárok. Pokud ji ale nechtějí nic dát, pak by se musela soudit. Otázkou, zda ji to za to stojí. Každopádně otázku nároku by musel zodpovědět nějaký právník.

Další odpovědi
Drap

Nevím

Proč děláš na takovouto otázku anketu? Je to nesmysl! Pokud řádně odpracovala směnu a bylo vše legálně, tak přesně podle smlouvy. Měla by v řádném výplatním termínu dostat mzdu za jeden den.

ivzez

Ná nárok na mzdu za jediný den?

Nárok na mzdu, byť za jeden den, by měla v případě, že uzavřela písemnou pracovní smlouvu.

Jestli ale „nastoupila na zkoušku“ bez písemné smlouvy, těžko prokáže vznik pracovně právního vztahu.
Další problém by byl v případě, že by v průběhu „zkouškové směny“ bez smlouvy utrpěla pracovní úraz.

Z toho plyne: Nikdy nikam nenastupovat bez uzavřené písemné smlouvy (a tím nemíním smlouvu, kterou
podepíše jenom zaměstnanec, který „čeká na podpis zaměstnavatele“).

Příště prosím věnujte sestavení ankety větší péči.

nyjono

Ná nárok na mzdu za jediný den?

TVL, to je zase další nesmyslná anketa.
Má podepsanou nějakou smlouvu? Podala po té jedné směně výpověď?
A chce odměnu nebo mzdu?

agentpv

Nevím

Chtěl jsem pracovat v chráněné dílně jako fotograf, správce webu…, ale chtěli po mně abych na zkoušku pracoval 5 dní zdarma a bez papíru. No a po týdnu mi volali že mně neberou, a mé nápady a postupy využívají dodnes.

Midoc

Ná nárok na mzdu za jediný den?

Pokud ji slíbili předem, že jí to zaplatí.
Než začne pracovat a chce to mít zaplacené, má mít podepsanou pracovní smlouvu např. DPP ( dohoda o provedení práce).