(O_o)

K čemu slouží dvě vysoké antény viz fotka? Znáte ohledně nich i nějaké konspirační teorie?

Foto je z vlaku mezi Prahou a Ostravou

Nejlepší odpověď
Edison

Jedná se o středovlnné rozhlasové antény. Např: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vys%C3%ADla%C4%8D_Li­blice_B Žádná konspirace.

Další odpovědi
Radius

To nejsou přijímací antény, ale vysílací, je to vysílač Liblice kousek za Českým Brodem, vysílá se tam přes den program ČRo Dvojka na 639 kHz výkonem 750 kW na středních vlnách (SV, anglicky MW). Ty antény jsou vysoké 360 metrů.

Kdo jede vlakem z Prahy na Kolín, stačí se dívat napravo kousek za stanicí Český Brod a uvidí to.

Jinak v ČR vysílá na středních vlnách také: Country Radio na 1062 kHz, Český Impuls na 981 kHz a Radio Dechovka na 1233 kHz.

O dalších vysílačích na SV se píše zde (níže je odkaz):

Zdroj: http://stredni­.vlny.sweb.cz/

aliendrone

Jen bych dodal k Radiusovi – v autě to je vidět NAOPAK (když se jede po kolínskou [12])!

Když ho máš NALEVO, jedeš do Kolína, když NAPRAVO jedeš do Prahy. V noci hezky svítí, samá červená! ;) :D :D

Drap

Proč konspirační, takových je na území republiky několik. Myslím že je využívá pro své potřeby armáda.

dubraro

Dříve tak vypadaly antény rušiček Svobodné Evropy.

Radius

aliendrone: OK, díky, asi máš pravdu, já jsem tam autem nikdy nejel, vždy jen vlakem. Já jsem se v 1983–86 učil v Kolíně a jezdil jsem vždy vlakem do Prahy. A když občas i dnes jedu vlakem tou tratí, vždy se dívám i na ty vysílače, mě rozhlas zajímá, jsou to nejsilnější vysílače na SV v ČR. Teď mají 750 kW, dříve měly 1.5 MW.
Autem moc nejezdím, nemám řidičák (kvůli očím), a ta trať je velmi frekventovaná, když se jede na východ, třeba na Moravu.

Radius

Pokud by chtěl někdo přijímat slabé a vzdáiené signály, nepostaví antény tam, kde je silné rušení (u trati, kde jezdí elektrické vlaky!), ale někde na samotě, třeba na nějakém ostrově. Použije třeba parabolickou anténu na vyšší kmitočty, tam je šance zachytit něco zajímavého…

Radius

Jinak právě vyšel kalendář na rok 2019, kde jsou (A3) fotky vysílačů:

https://www.dx­.cz/index.php?ob­sah=eshop&akce=de­tail&produkt_id=29