Avatar uživatele
anonym

K cemu jsou imaginarni cisla?

Proc matematici pocitaji s imaginarnimi cisly, kdyz jsou imaginarni? To nekde rostou imaginarni hrusky na imaginarnich stromech?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? blesk26 před 5157 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Olaf

Už jste na minus osmém stromě viděl 30,4 hrušky? Ne? 🙂 A přesto záporná nebo reálná čísla normálně používáme. S imaginárními, přesněji řečeno komplexními, je to podobné. Jedná se o další „přirozené“ rozšíření čísel. Samozřejmě pro lidi jsou nejpřirozenějšími čísla ta přirozená (0, 1, 2, 3, 4, …), ale časem jsme si zvykli i na další, dříve nemyslitelná 😉. Když z čistě matematického hlediska řešíte rovnici x2+1 = 0, v oboru reálných čísel nemá řešení, ale v komplexním oboru už ano; je to imaginární jednotka, pro kterou platí i2 = –1. Komplexní čísla ve tvaru a + i*b se vám sice nemusejí zdát jako něco „reálného“, ale každá část (první reálná, druhá imaginární) má svůj přesný smysl v řadě aplikací a rovněž v mnoha oblastech zjednodušuje jinak těžké výpočty (už jen „triviální“ aplikace při počítání se vztahy, kde se objevují trigonometrické funkce apod.).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Krugerka

imaginární číslo
Komplexní číslo, jehož imaginární část je různá od nuly, například číslo 3 + 4i. Ryze imaginární číslo je komplexní číslo s nulovou reálnou částí a nenulovou imaginární částí, například 7i.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek