Avatar uživatele
mojitek

K čemu je nářadí z manganu?

Ahoj, mám doma starý nářadí, oboustranný maticový klíč a na něm je vyraženo: chrom/manganium nebo manganium (už nevím). Tak bych se chtěl zeptat: k čemu se vyrábělo nářadí z manganu, za jakým účelem? Díky za názor
No, ono to ani z ČR nepochází 😉

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 2910 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Odpoveď byla označena jako užitečná

Toho manganu je minimální množství. Jedná se o tzv. legování oceli k vylepšení jejích vlastností.

..............Mez kluzu a pevnost v tahu uhlíkových ocelí lze zvýšit přísadou manganu a zejména
mikrolegováním, tj. přísadou malého množství niobu, vanadu nebo titanu. Mikrolegováním
se dosáhne zjemnění zrna a disperzního zpevnění precipitací jemných částic karbidů resp.
karbonitridů mikrolegujících přísad. Precipitační zpevnění má příznivý vliv na zlepšení meze
kluzu a zejména na zlepšení odolnosti proti tečení.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mojitek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

V ČR nemáme manganium, ale mangan 😉
Obecně ocelové slitiny s podílem chromu a „něčeho“ (nikl, mangan, a další) jsou korozivzdorné a tvrdé.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Děda Louda

K práci, takže se nemáš čeho bát.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nejedná se náhodou o vanadium?

Asi 80% vanadu vyrobených se používá jako přísada oceli. Vanad-ocelové slitiny jsou velmi tvrdé a používají se pro pancíře, nápravy, nářadí, pístních tyčí a klikových hřídelí. Méně než 1% vanadu, a tak málo chromu, dělá z oceli odolné proti nárazu a vibracím odolné. slitiny vanadu se používá v jaderných reaktorech z důvodu nízké neutronů absorbující vlastnosti vanad je.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mojitek

Barbakan : Díky za odpověď.Vanadium je ale běžný -i když kvalitní kov.Těch je spousta,právě.O co jde-viz odpověď encyklopedii Mosojovi 😉

před 2910 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

mojitek, tak vidíš, ač stár, nikdy jsem takové nářadí s manganem nedržel v ruce. 🙂

před 2910 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

ono to taky není vůbec běžné nářadí a nendá se sehnat normálně v obchodě.To je spíš antikvariátní sběratelský kousek

před 2909 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

ok,díky Mosoji za vyčerpávající odpověď. Já právě sbírám historický nářadí od prvotřídních mezin.značek ,některý i z konce 19. století .Ve sbírce mám i tenhle chrom-manganium(to jest doslova) ,tak jsem to potřeboval vědět.Mám ještě chrom-molybden,taky zajímavej kousek.

před 2910 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Víte to někdo k čemu je nářadí specielně zrovna z Mangania/manganu? Nebo máte na skladě ještě hloupější odpovědi než " myslitel " Děda Louda?

před 2910 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mojitek

Děda Louda : ještě o něco hloupější odpověď nemáš v zásobě?

před 2910 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek