HDMI

Jste pro aby žáci na základních školách nosili stejnokroje?

V USA a Anglii už to tak je(myslím).Myslíte že by to dětem vadilo?
Doplňuji:
fcoop,doufám že je to ironie,nikomu nebráním dát odpověd a to na žádnou otázku.Ale tohle?!

P.S.Jo a myslím že děti by bojovali.A v nej­horším případě by byl ohěn.Tím myslím že by pálili ty uniformy a možná i o něco víc.Jenom když si vzpomenu jak mi syn(není to tak dlouho)říkal jak řvali My chceme ven! když je nechtěli pustit na zahradu při velké přestávce tak není tak těžký si to představit.

Nejlepší odpověď
iceT

Taky jsem pro a souhlasím s tím,že by na první pohled nebylo vidět z jakých poměrů kdo pochází,jestli je bohatý nebo není.Nemyslím si,že by se stejnokrojem manipulovalo s osobností člověka,osobnost jako takovou má každý i kdyby chodil třeba v pytli od brambor.Taky bych ve škole zakázala mobily,pěkně při nástupu odevzdat a při odchodu zase vzít.

Další odpovědi
arygnoc

ano, jsem pro.

v anglofonních krajinách se dokonce i na některých středních školách nosí stejnokroje.

taky jsem pro.

hanulka11:

to sice máte pravdu, že člověk JE osobnost, ale škola je prostředí, kde se ČLOVĚK učí pro budoucnost – a tam by se měl naučit i to, že ne šaty dělaj člověka.

jako tady v nejedné diskusi – ne všichni byli bohem obdaření krásou, škola má být půda AKADEMICKÁ, kde jsou si všichni rovni a kde platí člověk = duch (což bohužel neplatí v reálnem světě).

mladí se příliš brzy učí dělit na lidi cool, socky a já nevím co ještě (už dlouho jsem ve škole nebyl).

a jiné hodnoty (spíš ty duchovní, ono takový youtube je sice fajn, ale jako jediný zdroj informací nic moc) jim utíkají.

snad jsem zase něco nepoplet (a neházím všechny do jedného pytle, netvrdím, že nejsou výjimky).

barnajka

Kdysi jsem tohle téma řešila s kamarádem a nebyli jsme schopni najít odpověď :)
Pro uniformu jako takovou bych asi byla, opravdu to smaže sociální rozdíly mezi žáky – ale ne tak úplně, jak si mnozí myslíte. Chudí sice nebudou muset bohatým závidět značkový hadříky a bohatí nebudou chudým nadávat do socek… 100% rovnost ale nebude nikdy. Děcka si budou závidět lepší mobily, empétrojky, školní baťoh. A že je někdo chudý, stejně nakonec vyjde najevo – třeba až se bude plánovat lyžák nebo zájezd do zahraničí a chudí žáci budou muset zůstat doma. Fakt si nemyslím, že stejnokroj v tomhle něco vyřeší. Přiznám se ale, že se mi ta móda uniforem docela líbí, vidím v tom jakousi noblesu :) Vytvořila bych ale víc variant oblečení, řekněme 2–3 – a nechala každýho žáka, ať si sám vybere tu „svou“. Narážím teď třeba na to, že holčičí uniforma se snad výhradně skládá z nějaké košile + vestičky – a k tomu krátká sukýnka. Já absolutně nejsem sukňový typ a kdyby mě někdo nutil oblíkat se do mini povinně každý den, myslím, že za chvilku bych měla ze školní docházky trauma. Pro holky by měla být na výběr minimálně jedna sukňová a jedna kalhotová varianta. Jinak to zavání diktátem – a diktát svádí k rebelii :)

led

Ano, uniformita, ako tu už mnohí napísali, stiera aspoň navonok sociálne rozdiely. Ako tak sledujem žiakov súkromných škôl, neznamená to, že musia všetci nosiť rovnaké oblečenie, môžu kombinovať rôzne prvky uniformy podľa potreby a vkusu (vlastne sú rovnakí a súčasne každý iný).
Na druhej strane sa tým zamedzí vyťahovanie sa bohatstvom (ja si to môžem dovoliť, tvoji rodičia sú žobráci).
Problém je ale v tom, že nie každá rodina si môže dovoliť kúpiť uniformu, hlavne tie viacdetné. Prispeje im k tomu štát?
Som za uniformu aj s vyznačením školy, do ktorej dieťa chodí, nie som za úplnú anonymitu.
Doplňuji:
Hanulka11,
Ak sa človek správa ako osobnosť, nezáleží na tom, čo má oblečené. Je vždy osobnosť. Osobnosť netvoria šaty a šperky, ale znalosti a správanie.
Napríklad, stretávam bezdomovca, nemá peniaze na živobitie, neklesne na kolena a neskláňa hlavu, nežobre, ponúkne sa tu pomôcť, tam pomôcť, vždy s ľudovou filozofiou. To je osobnosť.

dědapetr

Jsem pro stejnokroj.Nijak to nepotlačuje osobnost,je to již dokázáno u armády,poli­cie,hasičů doktorů a jiných profesí.Nikdo si na uniformy nestěžuje a jsou mezi těmito lidmi velké osobnosti.

Natee

Jsem jednoznačně pro. Výrazně by ubylo stížností učitelů, že tamhleta slečna má moc velký výstřih, krátkou sukni a tenhle kluk vypadá jako vagabund.. Ubylo by i šikany směrované na styl oblékání a každý student by si byl rovný..

Terryle

Asi takhle – nejsem proti. Nicméně problémy se šikanou nebo nerovností mezi chudejma a bohatejma to nevyřeší…
Bylo by fajn mít třeba dvě varianty uniformy, v jednom stylu a navzájem volně kombinovatelný. Dlouhý kalhoty, krátký kalhoty, pro holky k tomu i sukni; košili, svetřík nebo sáčko…
Doplňuji:
DDarent:
sice to bylo na IceT, ale nemůžu neregovat. Proč bych vám vzala mobily? Protože s něma při vyučování nemáte co blbnout, to se máte učit. Jediná obhajitelná věc je kalkulačka, a tu můžete mít mimo mobil (stejně na vyšších stupních školy to mobilní + -/ * nestačí). Pak to dopadá tak, že půl třídy se snaží učitele naštvat, jeden hrdina ho pak nafilmuje mobilem, dá to na internet a myslí si, kdovíjak nejsou skvělí.
Chápu námitku s měněním mobilů nebo se ztrácením. Většinu problémů by ale vyřešily skříňky na cennosti přímo ve třídách, ke kterým by měl klíč jenom žák…

Ella

já jsem pro, jediné co mě mrzí, že já už to ve škole nezažiju =)
Nepřijde mi to nijak ubírající na osobnosti – lidé se projeví i v uniformě, odpadne alespoň starost co ráno na sebe, smažou se sociální rozdíly a navíc – mnoho uniform se dá vylepšit vlastními doplňky =)

suaeda

Jsem pro stejnokroje. Nikdy jsem jim nebyl nakloněn, ale v poslední době by to bylo jen ku prospěchu věci.
Viz odkaz zde:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-bohatsi-detska-smeji-chudym-a-kdyz-chudy-detska-zbohatnou-bohaty-jim-zavidi
I samotní učitelé se dnes začínají přiklánět k uniformám.

hanulka11

já jsem proti, člověk je sám osobnost a nemělo by s ním manipulovat

fcoop

Rozhodně. A všichni stejný zástřih,pravidelná kontrola uší.
Preventivně sejmout otisky a nabrat vzorky DNA.
Také kamery – všude – kouří se na záchodech.
Den by začínal a končil na Apelplatze,odkud by v trojstupech odmašírovali.
Doplňuji:
Možná nešikovná,rozhodně ironická odpověď.
Lidé mají krátkou paměť – už jste zapomněli,jak
jsme si byli všichni rovni?
Někteří soudruzi byli ovšem rovnější.
I díky tomu – jak se někde vyskytne i náznak tendence něco produkovat z jedné výrobní linky,vidím rudě, a bez vercajku=srp a ten druhý předmět.

„Konec civilizace“ od Huxleyho – to by měla být povinná četba na školách. Možná.

„Dají-li vám linkovaný papír,pište napříč“.

anonym

Většina nás dospělých, s určitým nadhledem by se k tomu klonilo, dětem už by se to líbilo méně.
Nicméně toto téma je spíš akademická debata, protože podle prognostické exterpolace k tomu v ČR nedojde. Chybí politická vůle i tradice, dokonce i pozůstatek averze (v SSSR a Severní Koreji je to příznak státní diktatury a stádní uniformity).
A navíc i v anglofonních prostředí se vyskytuje šikana a dokonce brutálně ponižující iniciační rituály.

Valky

Já jsem pro. Já osobně jsem se s tím v naší „třídě“ nesetkala. Ale třeba můj partner nepochází z nejbohatší rodiny, a vyprávěl mi, že ho na prvním stupni kvůli tomu hodně šikanovali. A z tohoto důvodu si myslím, že je stejnokroj parádní věc, děti nevidí do rodiny – jestli je bohatá nebo chudá a nešikanují ty ostatní. Protože všechny mají na sobě to samé… Co myslíte vy?

Skalda

rozhodne, smazou se tim socialni rozdily s kterymi jsou problemy.

robosobo

PRO PRO PRO JEDNOZNAČNĚ PROOOOOOOOOOO­O!!!!!!!!!!

baghira

Škola, do které chodí moje děti, to nedávno navrhla (je to soukromá ZŠ). Žlutá mikina s logem školy, tmavé kalhoty.
Reakce dětí – nejen mých, ale na celé škole – byla nečekaně velmi pozitivní (chtějí to nosit), reakce rodičů tak půl na půl.

Můj názor jako rodiče je neutrální. Pokud uniforma nebude výrazně dražší, než běžné oblečení, je mi to jedno co nosí.

johana 56

Rozhodně pro.Opravdu by to nemusely být přímo sukně,kalhoty,sa­ka.Děti z hůře situovaných rodin by nemusely mít pocit méněcennosti ,což rozvji osobnosti neprospívá.Super oblečení nenahradí slušnost,uznávání druhých a další duševní hodnoty.

Ponytail

Jsem jednoznačně pro.

dudu

Jsem jednoznačně proti, protože jednak to zavání militarizací a jednak je tím reagováno na důsledek a vůbec není řešena příčina – děti jsou vizitkou svých rodičů, takže na zadek by občas zasloužili a nosit stejnokroj by spíše měli páni rodičové!!!

fablen

jsem spíš proti, ale záleželo by na okolnostech: jak by bylo oblečení slušivé, kvalitně zpracované, z jakého materiálu (aby to nebylo Made in China), zda by ho bylo dostatek na výměnu, dostatek velikostí. Lepšímu vzdělání dětí oblečení asi moc nepomůže, k dobru snad to, že sociální rozdíly mezi dětmi by na první pohled nebyly tak patrné.

Být dítě – asi bych stejnokroj nosit nechtěla ani dříve, ani dnes a jako dospělý – je to v některých povoláních nutné (zdravotní sestry, policisté, soudci, vojáci, hasiči a řada dalších)

Kanovka

jsem pro, vytvořit jednotný styl pro všechny základní školy, pro střední a vysoké stejný styl, ale jinou barvu, dále bych dala volnost v tom co nosit, byly by například pro pány tyto možnosti: výběr z košile kr. nebo dl. rukáv, svetřík nebo vestička, bunda jedna, kalhoty či kraťasy u slečen bych ještě zavedla sukni, ale nechala bych jim také na výběr mezi kalhotami a kraťasami

fg

Ne.Nosit stejné oblečení do školy každý bych nechtěl.Když se ušpiní tak ho musíte ihned vyčistit.

DDarent

A pročpa vy dospělí nenosíte stejnokroj???
Proč byste z nás udělaly debily, který by měly trapný svetry a ještě trapnější tepláky??? To můžete rovnou černochy nabarvit na na bílo, aby sme se náhodou nelyšily.....

IceT
Proč by si nám brala mobily??? U nás ve třídě má každý moil, a kdyby se mobily vybíraly, pak by každáý mohl říct tohle je můj mobil!!! Navíc kdyby se jim ztratil, nebo kdyby si někdo vzal, kdopa by mi zaplatil 9500Kč???

Dick

Ano,pamatuji se když za mého mládí se např.jeany kupovali jen v Tuzexu a kdo je měl,měli na ně jeho rodiče tak pěkně machroval.Spíše ale v dnešní době by mládež,která by na cestě do školy či ze školy nebyla v takové anonymitě a podle toho by se také pocestě chovala.

Pače

sem pro, uz je kvuli tomu ze jini zaci nebudu ponizováni kvuli socialni skupine ve ktere se vyskytuji!! nad tim by se meli zamyslet lide kteri rikaji ne

led

Tie stejnokroje predsa môžu mať radu doplnkov. ktoré možno medzi sebou rôzne kombinovať.
Jednotne by boli oblečení len na slávnostné akcie. Podporilo by to trochu hrdosť na školu, do ktorej chodia. na druhej strane vychádzajúc z čias, keď my sme nosili pionierske uniformy, aj sme sa správali slušnejšie. Nedalo nám to.
Pozorujem to na deťoch z neďalekej súkromnej a vedľa susediacej štátnej školy.