_Bůh_

Jste potravinově soběstační?

U nás v rodině jsme vždy byli schopní se sami uživit, od zvířectva a ze zahrady jsme měli vše, co jsme potřebovali, a dodnes tomu tak je. V zásadě jsme tak ani nikdy nemuseli utrácet za jídlo a nakupovat ze suprmarketů. Často se volá o potravinové soběstačnosti, ale to vláda těžko zařídí, když to stojí v první řadě na lidech. Sami lidé často podporují zahraniční obchod nakupováním zahraničních produktů – banány a pomeranče mizí z pultů rychlostí blesku.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, jsem potravinově soběstačný

Chybí jiná možnost. Pouze debil neni schopen přečíst si místní pravidla.

Další odpovědi
zjentek

Ano, jsem potravinově soběstačný

Jak to? Dnes dostaneš dotaci až 100k českých na retenční nádrž! (; D; D;

Jinak potravinově soběstačný je z podstaty nesmysl. Když jídlo dojde, tak není. Můžeme být soběstační jinak a snažit se nepřetržitě- dřít na kusu půdy, přetvořit „plodnosti“ k obrazu svému. A z těchto se především těšit. „Ovocem“ budiž užitek, vše samozřejmě dočasně, zatím však rozjímat nad onou vlastní tvorbou s OHLEDEM K OKOLÍ, nikoli zkázonosnou pro druhé. Toť smyslem bytí. Buď a nechej být. Pojmenovat možno třeba slovem mír, není podstatné. Podstatu slovy nepřetvoříš, i kdybys ji nakrásně neznal. (;

Dochy

Ne, finančně podporuji zahraniční obchod

Blbá anketa.

Ale v širší rodině jsme toho pěstovali a chovali docela dost. Brambory a obilí vlastní, něco doplnil deputát ze statku, zelenina na zahrádce, mrkev petržel celer vydržela přes zimu v komoře v písku, nať sušená, cibule, česnek zavěšené v „copech“. Ještě pamatuju na mlácení pšenice cepy. Prase u nás v chlívku, později se zabíjelo deputátní, slepice jsme měli vždycky vlastní, občas kachny, husy (na střídačku s příbuznými), strejda míval 1–2 kravky, takže i mléko, smetana, máslo bylo (ale popravdě zrovna já jsem citlivej čumáček a mně vyhovuje jen polotučná směska z mlékáren – jinak od každé krávy je mléko cítit jinak a to mi nedělá dobře), čas od času porazili tele.
Takže si tu potravinovou samostatnost představit dovedu. Ale naše politika ji pro stát poněkud zazdila – když už máme dotace na to, že se z pole udělá louka, že se porazí dobytek apod…
V současnosti jsem měšťan a tomu odpovídá i míra té „soběstačnosti“ ☹

Vit Kouba

Ano, jsem potravinově soběstačný

da ny

Ne, finančně podporuji zahraniční obchod

Podporuji naše dodavatele/výrobce, domácí (i zahraniční) obchod.
Ti v ČR si Alespoň mohou pořídit boty, šaty a auťáky, jezdit na dovolené :D :D :D

Kolik asi tak procent Čechů (lidí na světě a ve městech) může být „potracinově soběstačných“?
Ty tam jsou časy, kdy každý potomek měl na vsi postavený domek/vilu.
Rodiče, ze záhumenku, zahrady a chlíva „dotovali“ děti ve městech. Co nenarostlo na vlastním, doplnilo se z majetku JZD a Státních statků, případně z deputátů.
Mladí pak měli dřív na embéčko a žigulíka, nebo trabanta. :D Na dovolenou na Rujaně, v Bulharsku a Rumunsku u móře ;D
Všude se vše vypěstovat, v dostatečném množství a kvalitě nedá.
Někdo se nezmůže na vlastní zahradu, polnosti, pastviny, i kdyby sebevíce chtěl. Jiného nebaví plahočení na rodné hroudě.
Pro dalšího je „výměna půdy“, za úrodnou nemožná, hnojivo drahé, mrva a kobližky nedostupné. Povětrnostní podmínky/nadmořské výška neutěšené.
Další nemá dostatek zdraví, pro plahočení se na rodné hroudě.
Proč asi byl ve městech hlad, mor a cholera? (Dochy) Za války i po válce (i II. světové), zatímco na vesnicích někde ani nevěděli, že nějaká je. A kroutili se (sedláci), když museli odvádět povinné dávky, aby ve ěstech nebyl hlad (Němcům odváděli kontingent bez debat).

Lgee

Ne, finančně podporuji zahraniční obchod

Ametyst

Každy Pražák kovozemědělcem! 🙂

aliendrone

Ametyst>>> No, mně připadá, že spíš elektrozemědělcem. ;)
Ty elektrošmejdy (koloběžky, kola, mopedy, auta k pronájmu) se válí na každém rohu, od prostředka silnice, přes chodníky a popelnice až po Vltavu. Rostou nám tu jak houby po dešti, to byste zírala! ;) :D :D

Ametyst

Takový nesmysl: Potravinově soběstační nebyli ani zemědělci v 19. století: vždycky existoval směnný obchod, trhy ap.

Dochy

To si piš, že byli. Obilí vlastní, maso vlastní, mléko vlastní, nějaké luštěniny, ovoce na vlastních stromech… Kdyžtak něco povyměňovat se sousedem. Co se kupovalo z města byla převážně technika, textil, obuv,… Mouka z vlastního obilí v nejbližším mlýně.
Nebo si snad představuješ, že si nějakej rolník z Horní Dolní kupoval na stejky Argentinské hovězí?

Drap

Chybí jiná možnost. Pouze debil neni schopen přečíst si místní pravidla.

Disraeli

V pravidlech je stanoveno, že se musí uvádět „Jiná možnost“ v anketách?
Schválně jsem šel hledat, ale nenašel jsem… Ani ve FAQ, kodexu, v nápovědě, nikde. Čekal bych, že to bude třeba v „Jak položit novou otázku“ a v sekcích, které se zabývají anketami, ale ani tam není o nějaké jiné možnosti nebo něčem takovém zmínka.

Disraeli

Jestli to tam NĚKDE opravdu je napsáno, tak jsem to nenašel a slyším o tom teď poprvé. Ale pokud mi někdo ukáže kde to tam je, tak se zlobit nebudu. :)

Pepa25

Když vás tu vidím: už jste si ujasnil, kdo zahájením války (nebo trváte-li na tom speciální vojenské operace) porušil Minské dohody? Jen že jste z diskuse zmizel https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-lepe-na-ukrajinu-posilat-zbrane-nebo-se-pokusit-o-mirovou-dohodu#discussion