Rokio

Jsou většinou chytřejší čistokrevní psi, nebo voříšci?

Podle mě je na tom lépe čistokrevný pes, protože musí dělat čest svému rodu, klade se u něj důraz na vzdělání (psí výcvik) a jsou více nóbl než nějaká pouliční směska.

Nejlepší odpověď
annas

jiná odpověď

Co je to čistokrevný pes?
Účelem takzvaného čistokrevného chovu je vyselektovat u psů určité žádoucí vlastnosti a jiných se zbavit. Potřebujeme-li psa, který dožene a strhne antilopu, vybíráme do chovu jiné jedince, než když se snažíme získat spolehlivého pastevce, bránícího stádo před vlky. Výsledkem selekce některých vlastností však může být i objevení se vlastností méně žádoucích – například získáme neuvěřitelně rychlého, ale svéhlavého psa se silným loveckým pudem.
Čistokrevný chov psů je prakticky od svého počátku poznamenán několika nešvary. Především zde máme plemena, při jejichž chovu je rozhodující vzhled. Ten se ovšem ne vždy slučuje s inteligencím a zdravím. A čím více upadalo pracovní využití různých plemen psů, tím více se kladl důraz na pouhý zjev a do chovu pronikaly nejrůznější vady, jak zdravotní, tak povahové. Typickým příkladem úpadku pracovního psa je například Německý ovčák.

Chceme-li tedy voříška zdravého a chytrého, musíme si vlastně sehnat voříška „čistokrevného“ – to jest pejska, u nějž víme, že mezi jeho předky vybírala příroda pevnou rukou. Ale ať už si vybereme jakéhokoliv voříška, jedna nesporná výhoda tu však je – vždy budeme mít originál.

https://zena-in.cz/clanek/je-vorisek-chytrejsi

, Myslím, že voříšci jsou obecně chytří, zdraví, odolní, učenliví, aktivní a nejhezčí na nich je, že je každý jiný. Každý voříšek je originál, ať už je podobný některému plemenu nebo ne. Voříšci mají své kouzlo a dokáží majitele uspokojit stejně jako čistokrevný pes.

Zkušení chovatelé psů tvrdí, že plemeno nemá žádný vliv na povahu zvířete. Jen zkrátka často určuje jakýsi soubor specifických vzorců jeho chování. Proto jsou mezi zástupci jednoho plemene psi přátelští, veselí a milující a mezi zástupci jiného plemene naopak psi nedůvěřiví či tvrdohlaví.

Další odpovědi
Filip84

jiná odpověď

Pes s papíry, von und zu, má povahu té rasy, na kterou má papíry. Jakmile papíry nemá, je to ořech, Erdelpudl, i kdyby ti kdokoli tvrdil, že je jeho matka z dvoru Petra Velikého.

Takže: na to to nemá žádný vliv.

Čím je pes méně šlechtěný, tím je zdravější, takže vořeši jsou, obecně, méně náchylní k různým chorobám, degenerativním změnám atp.

Disraeli

jiná odpověď

Tohle nejde říct, protože je obří hromada psí ras – křížených i čistokrevných. U křížených záleží kteří – jak moc, za jakým účelem, do jaké míry. Něco z toho kolikrát už ani nejsou psi.
Každý pes prošel vývojem, evolucí a přeměnou. Neexistuje čistokrevný pes. To, co se tak nazývá, to je jistá lidská klasifikace, nejčastěji i podle papíru, potomek jehož rodiče byli stejného plemene (a jejich rodiče taky.. kam až je to možné dohledat – přestože tam reálně klidně i mohlo být nějaké zkížení i s jinou rasou, ale například u 20. generace nazpět se to hůř dohledává). Přesto však někdy někde ten pes (to plemeno) vzniklo – například šlectením, přizpůsobováním, míšením a podobně (můžou to být 2 staletí zpátky, může to být 2 tisíce let… ale k nějaké té přemění a velmi často i křížení, došlo).
Všichni psi pocházejí z vlka (a i ten má několik druhů) a jednotlivé rasy NĚJAK vznikaly v průběhu chovu.
Dalo by se tedy říct, že psi jsou „degenerovaní“ vlci (obecní), přesto však různá plemena psů v něčem překonala vlky – podle účelu šlechtění, křížení i evolucí (ale většinou ve většině věcí vede vlk a pes jako takový v mnohém zaostal).

Vím, že mezi nejchytřejší se řadí ovčáci (za mě spíš taky pastevečtí), zlatý retrívr, labrador, kolie,… ale různě profesionálně vycvičení a různých akcí se zúčastňují i všelijací míšenci (vyloženě voříšci, kteří jsou už X generací kříženi) a mohou být dost chytří. Taky není pes jako pes, někdo má retrívra a může to být vůl, má ho někdo jiný a může to být poslušný, na slovo poslouchající pes a taky i chytrý. Nějaké tendence/potenciál tam je (výše zmíněné rasy), ale dost taky záleží, jaké stimuly se tomu psovi dostávají už od mala, jak moc s ním někdo trénuje, cvičí ho a podobně. Někteří ty psy podrobují různým testům, dávají jim úkoly, řešení atd. Takový pes bude mít oproti netrénovanému mnohem rozvinutější myšlení – i stejné rasy.
Třeba sousedé měli kdysi dávno rotvajlera a byl vyloženě docela tupý, jiného ale mají známí a ten umí spoustu kousků a vyloženě mu to i pálí.

Ale opět vztahuješ lidské vlastnosti na zvířata. Žádní psi nemusí dělat čest svému rodu (nic takového ani neznají) a ani nejsou nějak nóbl…
U voříška záleží, kam až to zajde. Jedni jsou velcí, jiní malí, jsou chytří, jsou hloupí, zkřížení jen mezi pár rasy (a ještě záleží kterými), kříženi napříč nespočet plemen…

Drap

jiná odpověď

Jak se měří chytrost psa? Jsou na to nějaké spolehlivé, vědecky podložené postupy? V jakých jednotkách se měří? Mohu si chytrost psa změřit sám, nebo musaí přijít certifikovaný měřitel chytrosti psů? Nelte odpovědět, pokud si neodpovíš na tyto otázky. U psa je nejdůležitější, bez ohledu na původ, jak má chytrého pána, který si ho od štěněte vychová. Pokud ho cvičí a vychovává, tak se téměř každý pes dá naučit všechno.

paul1

jiná odpověď

Z našich zkušeností, co máme se 4 psy – voříšky, můžeme potvrdit, že byli učenliví, poslušní, až na jednoho, který měl sklon k útěkům.