suaeda

Jsou u nás přechody pro chodce bezpečné?

Připadá mi čím dál tím více, že přejít ulici na vyznačeném přechodu, případně když svítí na semaforu zelená je čím dál tím větší riziko, že nás někdo přejede. Když porovnám, jak se přechází ulice v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku tak mi někdy připadá že nejsem na komunikaci, kde jezdí podle předpisů slušní lidé, ale spíše někde na závodním autodromu. Co to je? Pospícháme, nebo si zvyšujeme svoje sebědomí a nebo prostě musíme všem dokázat, že jsme vysoce postavené nepostižitelné osoby.
A nejhorší ze všeho je, když někoho přejedeme tak prostě ujedeme, protože si to (můžeme dovolit?) risknem.
Doplňuji:
Ještě doplním. Porovnávám jak se chovají k chodcům na přechodech ve Švýcarsku a musím napsat, že jsou rozdíly. Auta tam podle vyhlášky zastavují 50 i více metrů před přechodem. U nás už se mi také stalo, že slušná řidička mi dala v centru města na přechodu přednost, ale za ní se vyřítil „podnikatelský synek“, který honem pospíchal. Pokud bych se nepodíval tak jsem v lepším případě v skončil nemocnici. Inu je to o lidech.

Nejlepší odpověď
tom004

Řidiči i přechody nejsou,podle mne,o nic bezpečnější nebo nebezpečnější než v okolních státech.Vinu bych dal naprosto neschopné justici,zdlouhavé vyšetřování,které často vede „do ztracena“,a mírným postihům za tyto trestné činy.Totéž platí i pro chování a postihy chodců,kteří se na těchto nehodách také podílejí.
Doplňuji:
Pro >budulínek<: řidiče na přechod neupozorňuje jen bílá barva,ale hlavně značka umístěná před přechodem.Takže by si jí všimnout minimálně měl.

Další odpovědi
hanulka11

myslím, že to není označením přechodů
lidé prostě neustále spěchají…jak pěší tak řidiči a chtělo by to trochu ohleduplnosti vůči sobě

vidím-li, že se řítí auto nevběhnu do silnice i když jsem na přechodu, to přeci by mělo být normální, ovšem jak vidno není…chodci si mnohdy myslí, že se nemůže nic stát jsou-li blízko přechodu.....zvláš­tě ti starší, kteří již nemají tak svižný krok
Doplňuji:
mosoj, jistěže by se auto řítit k přechodu nemělo, ale přesto se tak stává … jak jsme tu řekli..... vše je jen v nás lidech a značení jsou od toho ,aby si jich zase jen lidé všimli.....

mosoj

Dokud budou mít řidiči, ale i chodci podobné názory ( přeci nebudu dodržovat nějaké pitomé předpisy), nikdy se to nezlepší bude se to jenom zhoršovat.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mysli-si-chodci-ze-mohou-vstoupit-na-prechod-aniz-by-se-rozhledli

Podotýkám že určité povinnosti mají jak chodci tak řidiči. Myslím si že řidič by měl být zodpovědnější, on má nástroj který zabíjí.

Už jenom vyjádření že existuje někde přechod pro chodce a představte si to „oni se po něm neustále courají chodci“ je zcelka nepochopitelný.

Doplňuji:
hanulka11 stále nepochopila, že k přechodu pro chodce by se auto řítit nemělo !!!
Takže první porušuje ty předpisy dotyčné auto a ten co v něm řídí!

Alesh

Ač je ta otázka velmi konkrétní, tak osobně zastávám názor, že problém je to velmi obecný, pramenící ze současných mezilidských vztahů obecně.
Člověk je furt člověkem, i když si sedne za volant, totéž platí i o chodcích. Furt jsme jen lidi, v každé situaci. A je jen na nás, jestli to jako jedinci dokážeme pochopit a zachovat se v každé situaci života správně. Tohle vůbec není o zákonech, soudech, politicích nebo trestech. Celé to řešení musí vycházet od jednotlivců, kteří tvoří společnost. Plně se ztotožňuji s názorem T. Okamury, který říkal, že platí 3 věci, které když budeme dělat, učiní náš svět lepší – zdravit, děkovat, usmívat se. A je to svatá pravda, funguje to.
Je v nás zakódované chování, že někdo udělá někomu něco špatného (např. šéf ho seřve v práci) a ten dotyčný to šíří dál (např. je hnusný na prodavačku v supermarketu) a tento „negativní řetězec“ se pak prodlužuje a proplétá, až se stává normou chování.
A co to zkusit naopak? Vytvářet „positivní řetězec“? Začít se dá těmi 3 výše uvedenými věcmi. Na to se dá navázat třeba tím, že někoho někde pustím před sebe. Zcela běžně dělám, že když jdu v supermarketu na kasu s nemalým nákupem a vidím za sebou člověka s pár věcmi v ruce, tak mu nabídnu, ať jde přede mě (udělám to sám od sebe, nemusí mě prosit). Zkuste to taky, budete možná velmi překvapeni, jak bude positivně překvapen. A v dalších životních situacích lze uplatňovat obdobné principy vstřícnosti a ochoty. Dělejte to a uvidíte, že to vaše okolí vám to začne postupně vracet a vy se sami budete cítit líp. Začít musí každý z nás sám, o tom to je. Tohle nemohou vykouzlit zákony apod., jak už jsem zmiňoval výše. Je to na každém z nás, my tvoříme společnost, tak začněme …

zl@tk@

Nechci být za chytráka, ale napíšu jak to řeším já. Pokud vidím, že auto se blíží k přechodu dost rychle tak na něj ukážu a mávnu na něj, že má jet a máte vidět ten úsměv řidiče a skoro každý poděkuje, že nemusí brzdit a znovu se rozjíždět. Akorát se to dá dělat když je člověk u přechodu sám. Jinak to pochopitelně nejde, že?

budulínek

Naneštěstí existují ještě přechody-nepřechody, na kterých bílý nátěr je více či méně opotřebovaný a vy jako chodec nevíte zda platí nebo ne. Podobně řidič si takového přechodu-nepřechodu nemusí ani všimnout.
Jinak na viditelném přechodu je nejlépe nechat přejet rychle jedoucí auta a opatrně jednat – na srážku byste nejvíce doplatili vy.

Achaleus

Myslím že v praze už je to dneska jako všude jinde. Jsem tam každej den jako řidič i jako chodec. Přejít ulici mi nedělá problém. Paradoxně jako řidiče mě celkem trápí trend zůžení silnice okolo přechodu. Viz Evropská. Už se mi kolikrát stalo, že jsem to nečekal a málem na tuhle zbytečnost najel.

lukas.zmizik

take to resim denne …
jedine reseni je predvidat – at uz jako chodec anebo jako ridic – a kazdeho ucastnika provozu brat jako potencialniho blbce – to znamena, ze muze udelat cokoli…ze tam chodec vkroci, nebo ze auto nezastavi

nejhorsi jsou ale prechody na dvouproudech a kdykoli v pravem pruhu zastavim, mam pocit, ze posilam chodce na smrt… nerozumim tomu, proc se chodec, nez vkroci do leveho pruhu nepodiva, zda tam nejaky silenec nejede… osobni zkusenost v bratislave, kdy to ridic v levem pruhu jakz takz dobrzdil ale bez lehci srazky se to neobeslo…

tak ze nejlepe navazat ocni kontakt…

a pokud nekoho vidim, ze se blizi k prechodu a nediva se nikam, pak se automaticky chovam tak, jako by tam chtel vkrocit bez rozhledu

jedine, co mi vadi, je zdrzovani a spise ne-pruznost. kdy chodec, ktery zretelne vidi, ze auta zpomaluji, zbytecne ceka, az uplne vsichni zastavi, pak se chvili rozhlizi a teprve se odvazi vkrocit…

to je stejne, jako na semaforech – na oranzove radim rychlost abych na zelenou mohl vyjet… bohuzel mnozi zrejme cekaji jeste na neco vic, nez je zelena…

cukrar

Je to jen o lidech. Jako vždy, pokud se potkáme na silnici co zde píšeme, tak určitě nebude problém. Ale pokud někdo z nás bude stát u silnice, tak ten cizí mizera nezastaví, nebo když mi pojedeme autem, tak ten mizera chodec zrovna jde pomalu, nebo tam skočil těsně…

Řidič nesmí ohrozit ani omezit chodce… hrozí mu 4 body. Při odbočení opět nesmí …a sankce 3 body. Nezastavení před přechodem… 3 body..
a chodec…
tem jen minimum, ale je nejvíce ohrožen.
proto se domnívám, že pokud nebudeme ohleduplní jeden k druhému, ať již stojíme na kterékoliv straně situace …

A označení přechodů.. svislá dopravní značka se dává jen na přechody mimo křižovatku.
OK?