Rokio

Jsou lidé, kteří kouří, duševně zdraví?

Kuřáctví je také závislost jako třeba alkoholismus, gamblerství nebo třeba závislost na internetu. Závislost je také nemoc psychického rázu. Jsou tedy kuřáci psychicky zdraví?

A jsou i silní kuřáci duševně zdraví jedinci?

zdroj obrázku: pixabay.com – Pexels

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne kuřáci duševně nemocní nejsou. Alespoň
ne v tom smyslu, v jakém duševní chorobu vnímám(e).

Závislost je nemoc. Podle mne (laik!) jde o nemoc kombinovanou, protože
na řadu návykových látek vzniká závislost psychická i fyzická.

Jestli vznikne závislost psychická, fyzická nebo obě,
záleží na tom, na které látce je člověk závislý.

V případě drog (a sem patří i alkohol a nikotin) jde často o fyzickou
i psychickou závislost. Závislému činí absence nebo snížení obsahu
látky v organismu nemalé fyzické problémy.

V případě počítačových her, internetu apod. jde
podle mne spíše o závislost psychickou.

Poznámka:
Adiktologii (podobně jako léčbu obezity) vnímám jako samostatný obor,
který řeší jak fyzickou tak psychickou stránku vzniku závislosti (obezity).

Od roku 2005 je adiktologie samostatný studijní obor. Napřed šlo o bakalářské studium, nyní už lze pokračovat v navazujícím magisterském oboru.

Klinika adiktologie při 1. LFUK:
http://adikto­logie.cz/cz/ar­ticles/56/Pro-budouci-studenty

Zdůrazňuji, že ač o závislostech něco vím, nejsem odborník.
Ber můj pohled jako názor laika.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… kdybych tě neznal, zeptal bych se, zda jsi duševně zdráv, když můžeš položit takovou otázku …

Muffz

No. Sám jsem nekuřák a nemám kouření rád, takže možná můj názor bude subjektivní. Chápu, že se někteří kuřáci zbavují stresu, ale většina z nich jen podléhá závislosti. Hlavně se jedná o vědomé sebepoškozování jak svého zdraví, tak hlavně zdraví všech okolo (což je horší). A sebepoškozování je bráno jako duševní porucha. Ale takto by se dalo hovořit i o alkoholu, nezdravé stravě, neaktivním životním stylu bez sportu a jiných věcech, které ničí naše zdraví.

Drap

Ano, mohou být. Neni to však podmínkou.

Jiří Bohumil

Občas o tom rovněž vážně pochybuju. Jak se říká „komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí“.