Smack

Jsou klíšťata i s křídly?

V lese toho je plno, litá to.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, klíšťata patří mezi pavoukovce. Jestli to lítá, tak jedině jako Spider Man.

Další odpovědi
jirka F

Klíště je pavouk lezoucí. S křídly je druh klíštěte kloš jelení.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/umi-klistata-i-letat

Drap

Jsou to kloši. /Kloš jelení/ Jsou nepříjemní, ale neroznášejí na rozdíl od klíšťat boreliozu ani encefalitidu.

marci1

Ne, nejsou. 🙂
Jako „létající klíště“ je nesprávně označován kloš jelení (Lipoptena cervi), pro jeho podobnost s klíštětem. Je to také členovec, ale spadá do třídy hmyzu (Insecta), kdežto klíště patří mezi pavoukovce (Arachnida). Je veliký 3–7 mm, má 6 nohou (dospělé klíště 8) a křídla, která ovšem shodí, jakmile se usadí na hostiteli, kterým je nejčastěji srstnatá lesní zvěř. Člověk pro kloše není vhodným hostitelem, takže po těle či ve vlasech pouze leze. Vzhledem k ostrým drápkům je to velmi nepříjemné. Někdy se může i zakousnout, což bývá bolestivé. Když se svědivá ranka rozškrábe, může dojít k zanesení sekundární infekce a zanícení. Postižené místo je vhodné vydesinfikovat a pro zmírnění svědění použít gel s antihistaminikem. Nemoci na člověka nepřenáší. S klošem se setkáme převážně v lese. Je tvrdý a velice rychlý, někdy je obtížné ho na těle chytit.
Na obrázku (v odkazu) vidíte rozdíl mezi klošem (již bez křídel) a klíštětem: https://www.klis­te.cz/cz/vse-o-klistatech/cla­nek/letajici-kliste-a-dalsi-druhy-zivocichu-podobne-klistatum

jirka F

Kepler pobavil jsi mě úplně to klíště vidím jako Spidermana.