Avatar uživatele
michala432

Jsem paní nebo slečna?

chtěl bych vědět jestli jsem paní nebo slečna je mi 45 let jsem svobodná jak mi mají říkat paní nebo slečno.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? iceT před 270 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Přijetí označení „paní“ nebo „slečna“ je často otázka osobní preference. Tradicionálně se však v češtině označení „slečna“ používá pro mladé, svobodné ženy, zatímco „paní“ se používá pro vdané, starší nebo vdovy. V dnešní době je však běžné použítí „paní“ pro ženy, bez ohledu na jejich věk nebo stav. Proto vzhledem k vašemu věku je pravděpodobně vhodnější oslovovat vás jako „paní“.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Paní je oslovení pro vdanou dámu, slečna pro svobodnou. I když se to někdy v pokročilejším věku dámy, právě pro ten věk moc neřeší a říká se jí paní. Jsou ale výjimky, kdy si třeba ta žena sama řekne, že chce být oslovována slečno, protože není vdaná. Můžeme se s tím setkat např. i ve filmu Drahé tety a já. Když Nataša Gollová po oslovení policejním komisařem paní, říká „slečna, nejsem vdaná“.
Rozdíl existuje např. i v angličtině: Miss and Mrs. Slečna a paní.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Paní bys byla, i kdybys měla vysokou školu a bylo by ti třeba 23 let a byla bys svobodná.

Vzhledem k tvému věku jsi paní, i když jsi svobodná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Jsi slečna. Což je fajn.

(Já jsem mládenec k tobě přiměřený, napiš mně SZ a když to klapne, udělám z tebe paní.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Rokio nemel intošhovna, i popelář může být džentlmen a naopak.

Nový příspěvek